| daniSpeedy a întrebat:

Cum se acorda pensia facultativa (Pilonul 3)?

De exemplu, sa spunem ca indeplinesc toate criteriile: am atins varsta de 60 de ani, am contribuit minim 90 de luni si am acumulat in cont suma minima prevazuta de lege.

Sa spunem (ipotetic) ca am acumulat in cont 100 de lei. Cum se va acorda aceasta pensie facultativa? Ma gandesc la urmatoarele scenarii:
- Primesc toata suma acumulata (100 lei) la implinirea varstei de 60 de ani
- Primesc lunar o parte din suma acumulata
Pentru cea de-a doua varianta, evident, intervin intrebarile:
► Cum se calculeaza suma pe care o primesc lunar?
► Ce se intampla atunci cand se termina suma acumulata? De exemplu, primesc lunar 10 lei, iar dupa 10 luni suma stransa de mine se termina. Ulterior nu se mai primeste nicio pensie lunara aferenta pilonului 3, corect?
► Ce se intampla daca beneficiarul decedeaza inainte ca suma acumulata sa fie consumata? De exemplu, persoana pensionata moare la 60 de ani si doua luni, primind doua pensii (20 lei) din cei 100 lei acumulati. Cei 80 de lei ramasi vor fi primiti de urmasi?

Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia facultativa privata se va acorda conform contractului incheiat de tine cu firma respectiva.
Detalii poti vedea si aici:
https://apapr.ro/wp-content/uploads/2018/05/Ghid_Participant-Pilonul_3.pdf