| AlexDorinel a întrebat:

Cum se face ca România are cele mai ușoare legi contra absolut orice și totuși suntem printre tarile din Europa cele mai sigure și cu cele mai puține infracțiuni?

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarata nici macar una dintre afirmatiile tale, nu stiu de unde le-ai luat.
Infractiunile si contraventiile sunt pedepsite destul de aspru la noi, problema este ca uneori nu sunt aplicate in litera lor. De asemenea Romania nu este cea mai sigura tara din Europa, sunt altele inaintea noastra.
P.S. Ca de obicei faci afirmatii fara nici o baza reala. Chiar nu te poti opri?

| Meme10Meme a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai de ce nu a fost Dragnea băgat la pușcărie pe viata + avere confiscata? În mod normal, ar fi fost dus pe pluton.

| chuckmanson a răspuns (pentru Ioandelasal):

Atâta timp cât îi răspunde lumea nu se va opri. E un copil care vrea atenție.

| raMLesS a răspuns (pentru Ioandelasal):

E el prost, de-aia nu se opreste, nu vezi ca nici macar nu răspunde la comentarii?
E plantă.

| Ioandelasal a răspuns (pentru chuckmanson):

I-am raspuns doar la cateva, din sutele pe care le-a pus si doar la aceasta categorie si mereu l-am atentionat. M-am gandit ca poate se va prinde ceva de el si inca sper asta.
In orice caz n-o sa-i mai raspund.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Nu avem arme.
2. Majoritatea covirsitoare a infractiunilor oribile ca deposedarile de bunuri (inclusiv apartamente/case) prin santaj/inselaciune, violurile, abuzurile, furturile fara violenta, nu sunt raportate.
3. Romanii de rind sunt extrem de prosti. Si majoritatea infractorilor care nu au plecat in strainatate sunt la fel, sau mina in mina cu politia.

| Catrice a răspuns:

"cele mai sigure și cu cele mai puține infracțiuni" mișto gluma, îmi place.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Catrice):

Statisticile cam asta spun. STATISTICILE.

| Catrice a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Auzisem și eu niște statistici din astea ca cică suntem siguri din cauza ca nu avem atacuri teroriste și nici nu o sa avemhee hee

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu cunosti nimic despre legi.

| Lukasssz a răspuns:

Tocmai ce i-ai jignit pe cei de la parlament...

| Zuzu1991 a răspuns:

Asa si zana maseluta cand vine, sa imi indeplineasca 3 dorinte?
promit ca o sa consider si intrebarea ta cand o sa imi doresc big grin

| Meme10Meme a răspuns:

rolling on the floor Vise Dorinele, vise...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conducerea este cuibul de infracțiuni.

| chuckmanson a răspuns:

"cele mai sigure și cu cele mai puține infracțiuni"
Palatul Parlamentului ar vrea sa aibă o discuție cu tine

| Meme10Meme a răspuns (pentru chuckmanson):

Realizezi ca aia sunt o ceata de hoți, nu?

| chuckmanson a răspuns (pentru Meme10Meme):

Eram sarcastic. Ironizam întrebarea.

| FantasyBoy a răspuns:

Te inseli amarnic, Romania are un Cod Penal foarte sever, de exemplu, in Franta pedeapsa maxima pentru furt este de 2 ani, in timp ce in Ro pedeapsa pentru furt este intre 3 si 7 ani inchisoare. Ca se aplica cu unele disfunctionalitati, asta e altceva, dar nici vorba de "legi usoare"!

| nicunicu3 a răspuns:

Ca stim sa dam bani unde trebuie si aia unde trebuia iau banii imediat si te scapa.