| anonim_4396 a întrebat:

Cum se imparte legal o suma de bani: mostenire (in ce procentaje)? Banii figureaza pe numele bunicii (x) care a decedat, avand 2 (copii)urmasi unul renunta de voie la partea lui, celalalt urmas a decedat, avand 1nevasta si 1urmas.
Ce procentaj primeste legal nevasta decedatului si cat primeste "copilul"/urmasul lui.
Tinand cont ca nu exista altii care sa ceara parte.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mostenitori vor fi, in cazul expus, sotul bunicii (daca mai traieste), copilul si sotia fiului decedat, care vin la mostenire in locul fiului decedat, bineinteles daca fiul nu a decedat inaintea mamei lui.
Pot fi 3 situatii:
1.Suma ramasa este bun comun al bunicilor, caz in care numai jumatate din aceasta intra in masa succesorala.
Din aceasta jumatate bunicul mosteneste 1/4 (12, 5% din total) iar sotia si copilul fiului decedat mostenesc impreuna restul de 3/4 (37, 5% din total). Din acest rest de 3/4 sotiei supravietuitoare ii revine un sfert (9, 375% din total) iar fiului ei restul de 3/4 (28, 125% din total).
2.Suma ramasa este bun propriu al bunicii si sotul ei mai traieste.
In acest caz sotul supravietuitor mosteneste 25% din suma iar sotia supravietuitoare a fiului decedat si fiul acesteia mostenesc restul de 75% din suma. Sotia va avea 18, 75% iar fiul acesteia 56, 25%.
3.Suma este bun propriu al bunicii si sotul ei nu mai traieste.
In acest caz sotia supravietuitoare a fiului bunicii va mosteni 25% din suma iar fiul acesteia restul de 75%.

6 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Ar trebui sa primeasca toata suma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mostenitorul a decedat inainte sau dupa bunică?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Adica fratele celui care renunta

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bunica a decat, dupa aia a decedat unul dintre urmasii ei. Urmasul care a decedat are 1 nevasta si 1 copil(urmas) Iar intrebarea este cat primeste nevasta decedatului si cat primeste copilul lui
Acum trebuie facut procesul de mostenire ca banii nu pot sta pe numele unui om care a decedat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

3/4 primeste copilul decedatului si 1/4 sotia lui (daca, dupa cum ai spus, nu exista alti mostenitori - cum ar fi sotul bunicii)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In orice caz:
daca fiul decedat al bunicii a murit inaintea bunicii(adica a mamei lui), nepotul o sa ia tot
daca a murit dupa bunica(dupa mama lui), sotia o sa ia 1/4