| pagliaci a întrebat:

Cum se pedepseste furtul de identitate?

Răspuns Câştigător
| InteractiV a răspuns:

Infractiunea de fals privind identitatea, se refera la subiectul institutie publica si nu la o persoana fizica. Furtul de identitate la care va referiti dvs si care consta in insusirea de catre faptuitor a numelui dvs. este sanctionat conform Directivei UE nr. 2007/64/CE.
Cod penal - ART. 293 - Falsul privind identitatea
Prezentarea sub o identitate falsă ori atribuirea unei asemenea identităţi altei persoane, pentru a induce sau a menţine în eroare un organ sau o instituţie de stat sau o altă unitate dintre cele la care se referă art. 145, în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 an