| bobonel a întrebat:

Cum se poate plati impozitul pe chirie pe un apartament?(am contract inregistrat la ANAF). Trebuie sa merg eu acolo sa il platesc anual sau imi trimit ei acasa notificare? Sau vine impreuna cu impozitul anual pe apartanent?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Chiria se poate plati in contul stapanului apartamentului. Deci daca stapanul ti-a dat un cont la Trezorerie platesti acolo chiria. Altfel trebuie sa platesti in contul lui de la banca.

| bobonel explică (pentru Salontanul):

E vorba de impozitul pe chirie

| Salontanul a răspuns (pentru bobonel):

A! Atunci este vorba de declaratia unica. Ea se depuna oana la 15 martie a anului curent pentru anul anterior sau in 30 zil; e de la incheierea contractului. In acest caz, daca ai intarziat vei plati penalitati. Uite aici: https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/DU_PF_OPANAF_139_2020.pdf Dupa modelul de declaratie ai si instructiuni.