| mariusalex2019 a întrebat:

Cum se poate verifica administratia de la scara unde stau? Am impresia ca utilitatile pe care le sustine ca le foloseste la scara sa le foloseasca in propria lui casa.

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Fiecare primărie are un serviciu care controlează activitatea asociațiilor de proprietari! Mergi și faci o reclamație la ei! Dar vezi să fie semnată de mai mulți vecini!
Vor face un control! Nu garantez că vor găsi ceva în neregulă! De regulă primăriile sunt mâna în mână cu administratorii de asociații.
Tu totuși încearcă. Poate iese ceva!
Succes!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Raportezi comisiei de bloc si ei fac verificarile, dar trebuie sa aduci dovezi care incrimineaza administratorul, in prima instanta (poze, filmare, martror vizual).
Comisia de bloc daca gaseste nereguli, raporteaza Primariei.

| vmalex21 a răspuns:

Despre ce fel de utilități e vorba?

| mariusalex2019 explică (pentru vmalex21):

Dero,cozi de matura, galeti,, hartie igienica, becuri, clor

| Wr3nch a răspuns (pentru mariusalex2019):

Hartie igienica lol? laughing) Aveti baie pe casa scarii? Vorbesteti si cu celalti vecini si cereti sa se faca un tabel cu cheltuielti sa edeti pe ce sa dau bani.

| mariusalex2019 explică (pentru Wr3nch):

Vorbesc serios, zice ca sterge cu ea geamurile

| mariusalex2019 explică (pentru Wr3nch):

Plus daca iti mai zic ceva, mai stiu din sursa sigura ca a pus la propietatea lui la tara cozi de matura la rosii.

| Wr3nch a răspuns (pentru mariusalex2019):

Pai cate cozi de matura a cumparat lollaughing Normal ca va jupuieste daca ii merge si lume plateste fara intrebarilaughing

| mariusalex2019 explică (pentru Wr3nch):

Ai un sfat?

| AndreiCraiova a răspuns:

Depune o cerere la presedintele asociatiei si cere nr de inregistrare in care sa ceri un raport cu cheltuielile facute pentru astfel de lucruri. Comisia de cenzori trebuie sa verifice pe ce se cheltuie. Daca apar 10 galeti, nu se justifica. Si tot asa. Cat va vine pe apartament acest cost? Daca este un cost mare (cand isi refac stocurile), macar sa le spui sa-l imparta pe mai multe luni, nu sa va incarce o luna de intretinere, mai ales in pandemie.