| AllmaGirl a întrebat:

Cum se procedeaza in cazul unui accident desfasurat intr-o parcare de supermarket, de exemplu? In majoritatea parcarilor, pietonii si masinile au acelasi traseu, neexistand treceri de pietoni sau trotuare. Intr-un astfel de caz, din punct de vedere legal, care parte ar fi vinovata?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vinovatia soferului sau pietonului depinde de imprejurarile concrete, poate fi integrala a unuia sau altuia sau poate fi culpa comuna.

| JohnnyBi a răspuns:

Pai teoretic soferul pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum. problema o pui asa. la 10km/h daca a lovit un om l-a aruncat in fund. pentru ca soferul sa plateasca, trebuie ca vatamarea corporala (din culpa, ca nu a intrat intentionat in el/ea) sa fie de minimum 11 zile. dar pe de alta parte, daca nu ai trecere de pietoni, este de vina pietonul pentru trecerea prin loc nepermis. depinde foarte mult de existenta unei treceri de pietoni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In majoritatea parcarilor exista semne de circulatie, daca nu se aplica regula prioritatii de dreapta. oricum in caz de accident e cam nasol, asiguratorii nu prea despagubesc astfel de accidente

| Wehrmacht a răspuns:

Cel care conduce.Asta este parerea mea, si este una logica deoarece:
Fiind intr-o parcare de supermarket(unde este mai mereu PLIN), nu ai cum sa mergi cu viteza necesara pentru a rani sau dobori o persoana.Mergi atat de "repede" incat opresti imediat daca apesi frana.
Singurele variante ar fi:

-nu vezi persoana respectiva si efectiv treci peste ea.
-mergi cu o viteza exagerata intr-o nenorocita de parcare deci vrei "senzatii tari".

In ambele cazuri soferul este de vina.

Oricum, daca te duce putin capul mergi pe langa/printre masini daca esti pieton.Sa zicem ca nu te vede chioru' pe tine, dar masina pe langa care treci tu o vede.

| Mimy123 a răspuns:

Depinde foarte mult de situatie. Pentru un accident intr-o parcare de supermarket e nevoie ca ambele parti sa fie neatente. Ori pietonul nu s-a asigurat daca iese vreo masina din parcare, sau circula vreo masina prin apropiere (atunci e vina pietonului ca nu s-a asigurat), ori soferul autoturismului a circulat cu o viteza neregulamentara, nu a avut o reactie imediata in momentul in care a vazut pietonul si l-a accidentat. In functie de caz, fiecare parte poate fi vinovata.