| divort2009 a întrebat:

Cum se procedeaza in cazul unui divort amiabil, fara bunuri comune sau copii, dar cu unul din soti cu resedinta in strainatate? cum se procedeaza cu mandatarea? cum se depunde actiundea de divort? in ce ordine?!? se presupune ca trebuie semnata de ambii soti...multumesc

Răspuns Câştigător
| nicky a răspuns:

Cred ca cel mai bine te poate lamuri un avocat.

6 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Ptr astfel de cazuri, iti trebuie un avocat cu siguranta te ajuta si face tot el; Ce trebuie sa faci este sa inaintezi actiune de divort ssi apoi iti va veni citatia cu primul termen. TU vei fi citat/a, la adresa unde locuiesti si respectiva/ul va fi citat in strainatate sau la ziarul local; Procedura de citare in ziar se face si in cazurile cind acelei persoane nu ai este cunoscut domiciliul din strainatate, apoi incep procedurile, la primul termen se spun motivele si iti va cere 2 sau 3 martori sa confirme motivele.Deja la al doilea termen se prezinta martorii ai audiaza si daca ai noroc nu mai amana un alt termen, dupa care la ultimul se da sentinta in pronuntare.Deci divortul se poate termina in 2 sau 3 termene.Sentinta definitiva in cazul cand el este citat la ziar va fi data la acelasi ziar la care ai facut citarea in instanta, dupa care respectiva/ul are drept de recurs 30 zile de la data aparitiei la ziar, apoi la expirarea celor 30 zile in care poate face recurs va apare hotararea de divort definitiva si irevocabila.Multa bafta.

| simona24 a răspuns:

Pt a gasi raspuns pertinent la intrebarea ta acceseaza linkul
http://www.avocatnet.ro/......tml...sper sa iti fie de folos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sotul din strainatate poate face o procura pentru un avocat din romania, prin care acesta sa-l reprezinte in divort. de acolo, totul e simpl, avocatul impreuna cu sotul din romania se prezinta la judecatorie si depun actiune de divort amiabil, se prezinta la fond si gata. bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se procedeaza daca nu se respecta termenu procuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de de tote femeile care divortati o faceti pe victimele si nu va vedeti si voi greselie voastre si mai incepeti sa plingeti si sa spuneti ca sunteti batute si jicnite. dar cum ramine cu barbati care intr-adevar isi iubesc sotiile si copii si din cauza socrilor ajunj la divort. si nu stiu de ce copii trebuiesc incredintati in tot dea una femeilor si nu tatilor ar trebui ca fiecare barbat sa se zbata pentru copilul sau ca si noi avem drepturi si nu numai voi femeile care le faceti pe sfintele.noi cxa barbati nu avem nici o lege si este pacat. vreau sa se faca dreptate ca nu numai voi femeile aveti drepturi

| PetruM a răspuns:

Cea mai rapidă forma de divorț în situții de genul acesta este divorțul prin corespondeță. Uite un exemplu:http://academiademediere.ro/......rainatate/