| Dannnnii a întrebat:

Cum se procedeaza suspendarea actelor pentru o contraventie (UK)

Am vazut acum un video despre faruri/geamuri mătuite, care sunt ilegale in Romania dar masina este inmatriculata in alta tara unde sunt legale(in titlu am zis UK dar in general orice alta tara fara talon de hartie sau in care ai doar actul de proprietate masina fiind bun propriu).

Multi zic ca nu au voie sa iti retina numerele, si chiar daca o fac, rezolva ei acasa pe motivul "mi-am pierdut cartea masinii" sau chiar cu permisul auto.

Prin ce metoda se pedepsesc contraventiile de felul asta?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Circuli in Romania, respecti legile din Romania iar politia aplica sanctiunile din Romania, retinere talon, nr samd.

| Dannnnii explică (pentru suntserios):

Multi destepti spun ca in Anglia nu exista talon ci doar act de proprietate pe persoana fizica, fiind bun fizic nu ii poate fi confiscat, deci nu pateste nimic dupa spusele lui.

| suntserios a răspuns (pentru Dannnnii):

Vrajeli, orice vehicul care are numar de inmatriculare trebuie sa aiba si un document. in uk exista citez

"Every vehicle on UK roads is issued a Vehicle Registration Certificate, which is also known as the V5C, or more commonly as 'the logbook'."

| relian a răspuns (pentru Dannnnii):

Ce este ala talon? Daca in RO exista mai multe acte la o masina, iar in Anglia doara unu, atunci asa trebuie sa fie, nu vad ceti trebuie mai multe acte la o masina.Asa este si in SUA ai doara o singura hirtie,ala este actul masinii,este o singura pagina,totu e trecut doar pe o pagina.
Actul masinii nu til confisca nimeni,asta e adevarat,dar masina tio poate ridica si tio duc intr-un loc de unde tu o poti lua,dupa ce platesti stiu si eu ce amenda sau ceti zic ei sa faci,plus platita parcarea acolo pe zi laughing Apoi te duci cu un trailer, nu te lasa sa mai mergi cu masina asa, mergi cu trailerul urci masina pe si asa pleci de acolo.

Daca tu iei masina si o lasi tot asa, apoi te prinde iar, atunci direct la judecator laughing

In RO e balamuc, cu 7 acte la o masina talon,cei ala talon? Daca e un singur act care ar fi problema?
Dupa cum spui ca in Anglia ar fi doara un act,imi place, suna destul de simplu si corect.
Restu tarilort care au talon, act de proprietatea si alte desene animate, aia is dusi de acasa.
Nu cred ca iti permite o tara sa mergi cu geamurile negre, oamenii is peste tot cam la fel, sa nu crezi ca aia din Germania au vederea mai buna decat restul lumii laughing

| relian a răspuns:

Fruri si geamuri ce spui tu vopsite,ori tint f inchis,nu ai voie in nici o tara,poate in India sau stiu si eu mai pe unde.
Deci parbrizu,trebuie sa fie fara absolut nimic,Geamurile laterale de la sofer le poti pune folie inchisa,dar nu f inchisa,aia la inspectie au aparat, pun pe geam si trebuie sa se incadreze in niste limite.
Faruri, stopuri indiferent de care or fi, is acepatate doara alea ce vin din fabrica, nimic vopsit, no sa gazsesti tu legale in nici o tara.

Cam asta e tot.

| Dannnnii explică (pentru relian):

Nu e tocmai despre asta intrebarea mea doar ca era o situatie buna, si legislatia din Germania sau alta tara poate permite tint mai mare decat cea din Romania.