| Ion_Geanina_1999 a întrebat:

Cum se pun corect semnele de începător? În stânga sau în dreapta?

Răspuns Câştigător
| blond1x a răspuns:

În față adică pe parbriz se pune în dreapta jos, iar pe lunetă adică, pe geamul din spate se pune în partea stângă sus dar, poți și dreapta jos și stanga jos! tongue

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.149.(1) Conducătorul de autovehicul sau de tramvai cu o vechime mai mica de un an de la data obţinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbenă, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul exclamării, de culoare neagră, cu lungimea de 60 mm şi diametrul punctului de 10 mm, după cum urmează:
a) la autovehiculele din categoriile AM, A1, A2 şi A, în partea din spate, lângă numărul de înmatriculare sau înregistrare, după caz;
b) la celelalte autovehicule, pe parbriz, în partea din dreapta jos şi pe lunetă, în partea stângă jos;
c) la autovehiculul care nu este prevăzut cu luneta, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe caroserie în partea din spate stânga sus;"

| ZeUs13 a răspuns:

Dreapta-fata,Stanga-spate