| AvalohAlyn a întrebat:

Cum și de ce absentează sau chiulesc parlamentarii români din Parlament? Din cauza asta am înțeles că proiectul fara penali în funcții publice nu a fost supus votului sau trecut pe ordinea de zi.Ei chiar nu au obraz? Am văzut că unii și dormeau în trecut în Parlament sau se jucau pe telefon/laptop ba chiar unul se uită la prostii.(in decursul timpului în Parlament)Întrebarea e oare ăștia au bun simt? Chiulesc,lipsesc,absentează din Parlament când până la urmă asta e munca lor principala și mai sunt acolo pusi și în interesul României și al românilor și ei se gândesc doar la buzunarul lor, vin rar la Parlament și se mai și cearta la tv între ei.Ce-i cu clasa asta politică românească? Când ai ședință și trebuie să se voteze ceva (in afara de moțiune de cenzura) tu nu vii și se anulează sau se strica totul.Proiectul fara penali în funcții publice trebuie sa se transforme și în subiect de referendum. Întrebarea mea :Când?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parlamentarii absenteaza din multe cauze, unele obiective (boala, delegatii oficiale, etc) si altele subiective (afaceri proprii sau pentru a nu fi cvorum in sedinte).
Se pare ca multi parlamentari, cam din toate partidele parlamentare, nu vor sa fie adoptata legea pentru completarea Constitutiei cu un articol care sa interzica alegerea sau numirea in functii publice a unor persoane condamnate penal. De aceea au inceput cu amanarile si primul motiv este lipsa cvorumului, incepand cu conducerea camerei prima sesizata.

1 răspuns:
| AC4S4 a răspuns:

Daca am absenta noi asa de la munca oare ce s-ar intampla?

Ideea este ca lor nu li se pare un loc de munca. Astfel, vezi tot felul de oameni care absenteaza de la voturi importante pe motiv ca au vreo conferinta. Altii absenteaza mereu, dar vin la voturile importante (chemati de partid).

Parerea mea este ca ar trebui o reforma a Parlamentului. In primul rand, diminuarea lui (aplicarea referendumului pentru 300 de parlamentari). In al doilea rand, excluderea din Parlament a celor care absenteaza mult. Chiar daca au probleme de sanatate sau probleme personale, sa lase pe altul care poate sa fie prezent.