| AlexDorinel a întrebat:

Cum va arăta lumea când majoritatea vom avea mașini electrice, plite pe inducție, centrala termica electrica și alte chestii d-astea "ecologice"?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Va fi plina de gunoaie de plastic, de baterii uzate, aparate ieftine de slaba calitate defecte.

| Lukasssz a răspuns:

Cum sa arate?

| romeo78 a răspuns:

Dar, curentul electric nu este făcut tot cu poluare?
Curentul electric este făcut din fuziunea nucleară, din cărbune, cu ajutorul turbinelor propulsate prin forța apei, turbinelor eoliene. Plus, e vorba de Uniunea Europeană, în Asia, America, Africa, Australia, Noua Zeelandă, nu va exista această nebunie cu interzicerea vehiculelor cu motor termic, datorită situației economice, datorită faptului că distanțele sunt enorme, nu poți crea infrastructura necesară pentru vehicule electrice, dar și reliefului. Niciodată un camion electric nu va putea duce peste 40 de tine într-o zonă montană. Nu are cuplu, putere, plus te poți trezi fără curent electric în pantă. Iar, dacă întreg camionul, inclusiv frânele se bazează pe energie electrică, ce vei face fără frâne, când camionul o va lua la vale cu fața, spatele, nu mai contează.
Nu, vehiculele electrice vor fi strict urbane, strict în țările dezvoltate și atât.

Răspuns utilizator avertizat
| SociopatuI a răspuns:

Te rog, nu-l asculta pe @romeo78. Habar nu are ce vorbeste. Este dezinformat total.

Draga @romeo78 care m-ai blocat fara sa discutii cu mine, vezi ca vorbesti prostii. Ce vorbesti tu este vorba de centrale pe fisiune nucleara. Si da, sunt destul de poluante si creaza multe deseuri.

Centralele pe fuziune nucleara sunt noi aparute ca si concept fiind o adevarata inginerie stiintifica foarte grea pe mai multe domenii. S-au investit zeci de miliarde de euro, mai multe tari contribuind la aceasta suma in urma unui proiect. Deja s-a construit una in China si a fost de succes. Urmeaza pe viitor ca si in alte tari sa fie construite. In Frata din cate stiu urmeaza sa fie construita una. Dar si in alte tari. Sunt mult mai performante, scot mult mai multa energie, sunt nepoluante si nu creeaza deseuri.
Documenteaza-te mai bine despre ambele si data viitoare nu o mai gafa atat de grav.
Ia un exemplu:
https://www.google.ro/amp/s/m.hotnews.ro/stire/23482092%3famp?espv=1

Răspuns utilizator avertizat
| SociopatuI a răspuns (pentru Harfagre):

Reactorul de fuziune ITER a fost proiectat sa produca 500 MW de energie finala in timp ce are nevoie doar de 50 MW pentru a functiona. El acum este inca in testare si de-asta a scos mai putin decat a produs. In urmatorii 10 ani, se vor inbunatatii si se va incepe fuzionarea experimentala a altor elemente chimice. Experimentele de fuziune cu deuteriu-tritiu vor urma sa inceapa in 2027. Stiinta mereu avanseaza, si asta intr-un mod accelerativ. In viitor ce si-a propus va obtine. Hai sa nu ne impacientam degeaba. Stiinta e singurul lucru care ne mai poate ajuta de la extinctie.

Răspuns utilizator avertizat
| SociopatuI a răspuns (pentru Harfagre):

Era si normal ca fiind religios sa vorbesti si prostii. Tu, om de nimic, un roman indoctrinat cu crestinism ortodox, nu mai spune ca stam noi cu stiinta in gura si vorbim aberatii cand spunem ca doar stiinta ne poate salva. Tu habar nu ai ce produce extintia, ce o poate salva si cum, si ne spui tu de stiinta bai indoctrinatule? Daca iti dau acum numele documentarului facut de BBC unde mai multi oameni de stiinta cu atatea mastere si facultati de n-o sa i-a tot neamul tau pana in a 100-a generatie viitoare spun ca doar stiinta ne mai poate salva, iti tragi doua palme si-ti ceri scuze?

Răspuns utilizator avertizat
| SociopatuI a răspuns (pentru Harfagre):

Inca o data mi-ai confirmat ca esti un prost. Daca erai si tu macar cu putin creier, te rezumai doar la persoana mea si ai fi incercat sa faci o diferenta dar ti-ai varstat jignirile si frustrarile tale pe toti. Esti un alt indoctrinat care habar nu are pe ce lume traieste. Studiind si crezand doar o parte, nu ai facut nimic cu viata ta. Si se vede clar de ce este asa. Esti un frustrat religios care isi varsta aberatiile si frustrarile pe toti care nu se pupa cu religia ta.

Răspuns utilizator avertizat
| FantasyBoy a răspuns:

Plita pe inductie avem deja, e supereconomica, desi curentul electric costa de trei ori mai scump, iesi mai ieftin, si ai rezultate mult mai bune decat pe gaz/electric clasic, etc. Centrala termica electrica e practic un nonsens, daca ai boiler electric+calorifere electrice(convectoare), nu mai are sens centrala.