| Mosotti a întrebat:

Cum vedeti viitorul economic al UE in urmatorii ani?
Sunteti optimisti sau pesimisti? Ca vrem sau nu vrem, ne afecteaza chestia asta.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Meteorit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Uniunea Europeană a început ca un proiect economic, care să elimine pe viitor conflictele între Franța și Germania. Ca proiect economic s-a dezvoltat tot timpul. Ori evolueaază pozitiv sau se destramă. Implicațiile sunt foarte mari. Să vă uitați la suferința economică a UK după Brexit. Astfel nu văd UE decât evouluînd positiv.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Alea sunt consecintele faptul ca tarile alea nu se mai bat intre ele.
Tu nu aveai de construit un UE ci un NATO.
In cadrul NATO nu aveai voie sa ai tensiuni si sa se inteleaga tarile intre ele, UE e un instrument economic de control in UE.
Cam ce zici tu, sa nu existe conflicte.

Daca nu era NATO nu le dadea SUA voie la tarile astea sa faca UE, ca doar nu aveau nevoie de un concurent economic.
SUA avea interese militare aici si avea nevoie de liniste, altfel cucu UE.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

NATO a apărut in 1949. Comunitatea Europeană a Cărbunelui și Oțelului (CECO) a fost fondată în 1951 (Tratatul de la Paris), de Franța, Germania de Vest, Italia, Belgia, Luxemburg și Olanda pentru a partaja resursele de oțel și cărbune ale statelor membre, prevenind astfel un nou război european.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Ai dreptate cu anii, era f bine sa fie cum zici tu, adica ca scopul UE sa fie asta, oricum conteaza ca una peste alta a fost bine.
Dar acum ca sistemul politic mondial capitalist nu mai merge, picam toti in afara de China.
Rusia e cu cantec, nu stim. Daca intra in BRICS mai multe tari, le va fi bine, unii au resurse, altii tehnologia si ii doare in pix de UE si SUA.
Insa la rusi sunt oligarhii care fura ca si la noi de la oameni, insa macar intretinerea, curentul, caldura sunt mai ieftine la cam aceleasi venituri ca la noi.

De aia si intrebasem de economia UE, ca se cam duce dracu.
Daca nu se schimba sistemul e jale, daca nu intram si cu ceva economie planificata.

Tu nu vezi ce e in Franta? Proteste contra varstei de pensionare, oricum nu se va putea face nimic.

Si eu vad trei solutii:
1 - Dam mana toti si incercam sa rezolvam schimband sistemul (dar asta inseamna ca smecherii sa mai pice de la butoane).
2 - Revolutie mondiala contra la acest sistem.
3 - Razboi WW3 ca sa castige smecherii.

1 il cam taiem ca e cam imposibil. Nu exista ceva in afara de 2 si 3, adica istoria se cam repeta de fapt.
Suntem ca in 1938 asa in mare.

| Drimmero a răspuns:

Daca in SUA nu va veni o criza de orice fel, daca nu vor surveni schimbari drastice atunci nici UE nu o va duce rau, SUA e motorul Europei, e garantia economica cat si militara, e taticul, dar la fel de corect putem zice si invers, cu cat Europa e mai puternica si unita, cu atat si SUA o va duce bine.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Pai SUA e cam praf economic si e in cadere continua (fata de cum erau ei, nu fata de noi), nu am intrebat intamplator ce am intrebat. Au tiparit trilioane de dolari aiurea, ca nu mai aveau incotro.
Au o datorie uriasa.

Iar Germania iar e cam praf fata de cum erau, mai ales acum ca nu au resurse ieftine de la rusi.
Au iesit si brutarii in strada ca s-a scumpit gazu de 3, 5 ori.
In Franta e dezastru de proteste contra maririi varstei de pensionare.
Nivelul de trai a tot cazut dupa 90 incoace peste tot, si in SUA si in UE, iar de cand cu pandemia si razboiu, mai rau este.

Cum draci o duce bine UE!? Daca o ducea bine nu scadea permanent niv de trai, nu erau probleme cu pensiile, nu se mai marea varsta de pensionare mai peste tot in UE.

Un indiciu cum ca economia nu merge este ca nu ai dobanzi la depozite care sa depaseasca inflatia, sau nu ai mai deloc.
Pai la noi acum ceva ani era dobanda la euro 0, 01 %.
Acuma e 0, 38 la banca Transilvania, si 2 si ceva la dolari.

Pai sua vrea pe dos, ca UE sa se duca ca sa nu aiba concurenti economici.
De ce sa vanda neamtu masini in SUA, nu e mai bine sa le faca americanii la ei acolo?! Ca mai dau de munca si la ai lor, etc.
Au zis americanii ca cine vrea sa se duca in SUA ca firma, va avea facilitati fiscale.
Volkswagenu zicea ca ar vrea sa plece din Germania.
Unii au plecat deja, fie prin China, fie in SUA.

Dar destui n-au plecat in SUA, ca stiu ca daca se duc, acum cat aia au nevoie de ei le va fi bine, cand nu vor mai avea, ii desfiinteaza, nu au nevoie de concurenti germani acolo. Deci desteptii nu au plecat.

Ca sa nu mai zic ca Polonia cere Germaniei despagubiri de razboi de ii sparge, ca asta face parte tot din planul destructiei Germania, doar ca multi nu se prind.
Ca de ce n-a cerut pana acum?! Ca polonezii fac ce zice tatucu de care zici.
Si e clar:
1 - Pandemia, 2 - cucu resurse ieftine ca pe asta statea economia germana, 3 - despagubiri de dat polonezilor, toate deodata asa pe capul nemtilor, mai sa fie.

Eu vad ca e negru cu economia UE, si dupa asta vine SUA.

Germania se baza pe:
1 - Resursele ieftine de la rusi.
2 - Produsele ieftine din China.
3- Credite cu dobanzi mici de la bancile lor.

Le-ai luat pe astea, adios, asta asa acum la caderea asta si mai grava, ca asa cum am zis, pica de mult oricum continuu.

Si ca sa vezi ce "bine" merge economia:
In toamna lui 1998 in Germania un bilet de autobuz pe o zi era 2, 6 Euro.
In 2017 era 7!
In 2003 era abonament lunar transport 50 Euro, in 2017 era 75. Si multe scumpite, curentul, uleiu de calorifer, mancare, etc.
Desi pensiile erau la fel, si sal marite doar cu 40-45 % cam.
Deja o dadusera in inflatie incet incet.

Maririle de sal nu acoperau scumpirile!

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Nu de prosti s-au lepadat de gazul rusesc, solutii si resurse sunt suficiente, Europa nu are nevoie de rusia, invers da, ca doar din banii europeni si-au construit armata, mai rau va fi de rusia.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

De unde resurse ieftine?! Ia din SUA foarte scump, de aia e si problema.
Rusia va face alianta cu China, India, Turcia si altii, si nu va avea treaba, unii au resursele, altii tehnologia, ii doare in pix de UE.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Pai banii grei pentru rusi veneau din UE, de ce crezi ca nu s-au bazat pe chinezi sau indieni pana acum desi ii aveau in coasta? principalul furnizor care bagau banii in rusi erau europenii. Oricum asta nu e o problema pe care s-o preocupe pe Romania, noi nu depindeam cu nimic de rusi, un mic procent din gazul importat era de la rusi, era ca o simpla rezerva. Europa are de unde sa ia resurse, intre timp europenii o duc bine iarna asta care e pe final, mai sunt cateva saptamani de iarna si dupa vine caldura, isi baga orcii unghia in gat cand vad ca nu le-a mers pe niciun plan si au luat mare m0ie de la europeni si americani.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Ai dreptate, banii grei vendeau din UE, insa dadeau si chinezilor, aveau conductele alea doua, dar dadeau si in UE, de ce nu?
Dadeau si la japonezi, india.

Pai uite-te acum referitor ca vai rusii pica fara UE, care e inflatia la noi si in rest, si care e la ei? Rubla s-a tot valorizat. Si e si normal, pretul resurselor a urcat, si valoarea banului tau e data de produse si resurse.
Se descurca si fara UE. Poate o fi mai greu la inceput putin, dar sunt mai bine ca restul.
Si daca mergea cu ailaltii de ce sa nu ia si din UE si mai mult?!
Se baza pe toti.

Iar ei sunt cu BRICS, vor intra din ce in ce mai multi acolo si se p pe noi adica UE.
Romania ai dreptate, nu prea luam de la rusi decat un 8 % auzisem.

In UE da, ies din iarna, dar sa vedem din primavara cu rezervoarele goale, mai aveau de prin vara.
A fost bine si s-a si zis, ca din cauza iernii blande, consumu de gaz a scazut si preturile au mai scazut.
Insa consumul mai redus a fost la populatie, in industrie nu.

Normal ca au resurse de la SUA, insa scumpe! Poate se descurca si asa cu greu, insa oricum daca in vizor e distrugerea Germaniei (fara leg cu rusii), e nasolie.
Fara conducte directe, iei f scump de unde iei, pe langa ca te costa si altele, ca nu-l iei direct asa sa-l folosesti ca de pe conducte.

Arabii incep si ei sa se desprinda de SUA incet incet..., nu prea le mai da la SUA nici aia la preturi mici cum le dadeau, vede ca nu mai are forta asa sua sa-i domine, se bazeaza pe china si rusi, asa ca incet incetisor asa ne-o luam la cioc.
Romania nu e vb de gaz, e vb de liniste.

Asa ca economia UE nu o vad bine deloc.
Dar pana la urma nici nu are asa 100 % treaba cu rusii, economia UE si SUA si altele picau continuu de mult.
Ca de aia ai dezlegat dolaru de aur prin 71.
Daca mergeau asa bine economiile nu era continuu din ce in ce mai rau.

Oricum... dupa mine 90 % vine WW3, este dorit de smecheri.
Asa se cam intampla cand clasa politica nu mai poate rezolva problemele, e reteta.
Ca nu prea mai ai in ce investi.
Uite-te in Franta proteste cu pensia, si gandeste-te ca nu se poate rezolva problema orice ar fi.

Si cu un WW3 darami colo si colo, resetezi pietele de desfacere si gata treaba!
Bine, ca asta nu va salva SUA, ci doar ii va amana apusul.
Cum e:

1 - omorativa voi intre voi si dupa aia venim noi.
2 - Nu ai bani, iti dam noi cu imprumut pe dobanzi sau garantii teritoriale.
3 - Cumperi de la noi ce ai nevoie (deja iti urca economia).
4 - Venim noi si investim la voi.
Si deja pune mana pe tine si mai tare decat inainte.

Si apoi gata treaba, asa s-a si facut.
Doar ca dupa WW2 i-a salvat strong asta, au devenit putere mondiala si dolarul moneda mondiala, ca de aia a fost asa!
Acuma doar ies putin din agonie.
Istoria se rescrie, nu se scrie, mare adevar.

Si in WW1 sua era datoare, Anglia din tara creditoare a ajuns datoare grav, deci dupa aia avea sua de luat, nu de dat.
SUA a vandut arme, etc, si noi ne bateam ca prostii aici.
Au castigat asa:

1 - Au scapat de imperiu tarist si german deci concurenti economici potentiali, economia europa era praf de la razboi, au luat pe nimic multe, economia geramana tot americanii au luat-o mai ales ca aveau datorii garla nemtii.
2 - Au scapat de marca si rubla aur.
3 - Deci a castigat piata europeana.
Ca si Anglia vroia sa scape de imperiu rus si german, e alta, si cam ei au organizat WW1, dar au profitat si ailaltii totodata.

Dar..multi nu se prind.
Adica reteta, si acum e la fel, de aia ma mir ca nu am invatat nimic din istorie. Acuma e mai grav! Criza asta e mai urata ca toate celelalte, fara schimbare de sistem nu iesi din ea, adica toti, nu noi, ca noi...eram in "criza" de cand suntem.

In ambele WW s-au bagat americanii la sfarsit! Ca sa ia ce trebuia sa ia.

Dar acum si economia sua si UE e praf.
Si eu nu vad deloc bine viitorul economiei UE.
Lupta si americanii sa se mai salveze, dar acu cu nucleare, si-o vor lua si ei si noi la o adica.

Pai economic Germania e pe duca sau vor fi vai de ei, deci un concurent mare dispare, ca Germania e baza UE. Cu china de ce aia au inceput in 2018 razboiu economic? Tot sa elimine un concurent, deci aici a fost pe fata.
E si la americani buba dar nu ca aici.
Daca mai vine un razboi militar, mai bine.
De ex daca pui nucleare pentru rusi aici, in cine dau aia? In tine.
Polonia si noi suntem primii sacrificat (ce am cautat undeva unde nu ne priveste?!).
Nemtii au intrat cumva in WW3 fara sa se prinda, sau vor intra in curand, si nu uita ca polonezii si noi suntem intre nemti si rusi.

Deci ce viitor economic sa aiba UE?!
Eu vad ca peste tot se cenzureaza discutii, dar asta NU ajuta cu nimic.
Pana la urma mie mi-ar place sa vina un razboi urat. Ca eu am eu plan ce sa fac, deja e pregatit, exista zone care nu vor fi afectate in lume.
Ca sa sufere aia care nu prea stiu pe ce lume traiesc.

Si aia care cenzureaza ca si cum asta ajuta la ceva.
Dar uite ce Zuckerberg ala nu cenzureaza, te lasa sa discuti liber daca nu incalci alte reguli de bun simt.

Daca era chestia curata si era chiar asa cum e la suprafata, ce rost avea cenzura?!
Cenzura apare cand adevarul poate afecta respectivul regim sau pe conducatori.
Altfel cenzura nu isi are sensul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uniunea Europeană se află acum la o răscruce: fie este reconfigurată și reformată într-o
Europă mai corectă și mai socială, sau se va prăbuși.
Criza economică, rata ridicată a șomajului, excluziunea socială și nemulțumirile se alătură
urgenței refugiaților, Brexit-ului și terorismului: toate acestea creează o criză de încredere
în Uniunea Europeană, în rândul lucrătorilor și a cetățeni.

https://www.etuc.org/......ope-ro.pdf

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Daca mergem mai departe pe drumul asta unde ajungem?! Adica cu criza, cu rascruce, cu ce ai zis.
Si ce ar trebui schimbat ca sa fie bine?