| Flavianadx a întrebat:

Cum vi se par noile legi pentru stoparea covid, in orasele cu incidenta peste 4? Eficiente sau nu? Daca nu, cum credeti ca ar trebui modificate?
(inchidere magazine si restrictii circulatie seara)

Eu as porni de la ideea ca boala ridica probleme mai mult celor varstnici si le-as aplica lor restrictii in plus - sa nu iasa afara la orele de varf, sa nu intre in mall/supermarket/piata daca sunt x persoane inauntru.
Pentru cei tineri - doar purtatul mastii in spatii inchise si lucru de acasa cand se poate.

19 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Boala nu tine cont de varsta asta te asigur, poti sa te imbolnavesti si daca esti tanar si daca esti batran, deci nu ar trebui sa fie un criteriu acesta.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt extrem de eficiente aceste restrictii, daca si lumea ar pricepe sa nu circule fara masca si sa pastreze distanta, covidul ar dispare.
Restrictiile trebuiesc aplicate tuturor, fiindca cei tineri ies afara, iau covid si apoi se intorc acasa la parinti si bunici si-i infecteaza, omorandu-i.
Australia nu mai are cazuri de covid de peste 6 saptamani.
In mall era ora destinata pensionarilor intre 7 si 8 dimineata.
Dupa aceea aveau voie ceilalti, in prima faza intrand 30 apoi cate 10, dar numai dupa ce ieseau deja 10.
Aici magazinele se inchid la ora 5 dupa amiaza, exceptie facand supermarketurile de mancare, care se inchid la 10 seara.
Noi am avut orase inchise, scoli inchise, restaurante si magazine, restrictie in autobuz maxim 10 persoane si doar familia acasa.
In ziua de Craciun nu s-a permis mai mult de 5 musafiri.
Totul a fost super restrictionat aici si s-a dovedit a fii extrem de eficient, ca dovada ca Australia nu mai are de peste 6 saptamani, cazuri de covid.

| Violleta2022 a răspuns:

Pacat ca ai votat un raspuns "nefolositor" care a adus dovada ca restrictiile facute corect si respectate de toata lumea, pot elimina covidul, asa cum a facut Australia, o tara cu un numar mult mai mare de populatie decat Romania.

Ca tine sunt milioane pe lumea asta, ignoranti carora nu le pasa decat de propria-i persoana.
Ma rog, pana vei pierde pe cineva din familie si dupa aceea vei invata ca aplici si sfaturile altora.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pentru prima dată când îți dau un vot folositor la comentariu. Deși câteodată ești enervantă, în cazul de față ai dreptate. Astfel de specimene ignorante face să îmi provoace greață, pentru ei contează doar distracția și nimic mai mult. Vor să se simtă bine, să se distreze cu prietenii, însă păcat că unii nu conștientizează gravitatea situației și în mare parte își cam fac nevoile fiziologice în tot ce se impune. Ăștia sunt minunații votanți al partidului AUR, susținătorii lui Șoșoacă și Simion. Până sa nu ma infectez, eu mereu am crezut ca virusul este o glumă. Respectam distanțare, purtam mască, mă dezinfectam des numai că am aterizat într-un loc de munca devenit între timp focar covid. Am plecat de la ei, însă prea târziu pentru că deja aveam animalul în mine. Animal pe care l-am dus și acasă. Insă mereu ziceam că mass media ne minte, ca suntem mințiți de guvern și am râs până și de Andreea Esca când zicea că a fost depistată pozitiv. Așa cum râde acum inițiatorul și alții care sunt anti restricții și măști. Și acum uite-mă, nu am miros și gust de 1 luna. Ți-a dat feedback nefolositor? Mie mi-a dat eronat. I-am oferit și eu înapoi, nu ma doare mâna. Însă inițiatorul și restul să lase râsul diabolic și batjocura la adresa celor care am trecut prin virus și cei aflați acum în neputință la ATI. Prin faptele lor ignorante face sa ne batem joc de noi, ca oameni. Ca sunt ei împotrivă, dar restricțiile oricum se mențin. Și păcat ca din vina celor care nu vor sa creadă, vom ajunge în lockdown total pentru a treia oara. Și atunci să vad ce vor mai spune bombardierii care acum sunt supărați că nu mai pot merge prin mall-uri după ora 20 sau la sălile de fitness să își lucreze "mușchii".

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma amaraste teribil ignoranta si prostia astora, ca-si omoara parintii si bunicii si o fac cu zambetul pe buze, tipand in gura mare ca nu vor restrictii ci distarctii.
Oare asta este soarta Romaniei?
Sa fie condusa de o turma de cretini?
Fiindca asta ne astepata de la tineri de azi care nu inteleg nimic si nu-si mai folosesc creierul sa gandeasca.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Niste timpenii monumentale!

| relian a răspuns:

Care covid,astea is povesti pentru ca oile sa fie tinute in tarcuri laughing
Hai sa iti explic ceva,referitor la virusurile astea.
Cand spun ei,vai afectiunea X e datorata nu stiu carui virusu,poveste,gata trebuie sa faci vaccin.

Acum intreb,cei ala vaccin? Pai vaccinul spunem ce zic aia specialistii ok? Vaccinu este un agent, sau un virus mort, sau slabit, bagat in organism ala invata sistemul imunitar cu el, apoi sistemul stie cand intra ce sa facalaughing ca sa vezi ce timpenii, ce au putut sa scoata.
O sa spuneti ca ce am eu habar.Pai ma intreb si eu ca nea dorel laughing ba frate am o afectiune datorata unei bacterii sa zicem,sau de la o ciuperca,de ce nu fac vaccin cand sunt atacat de o bacterie sau de o ciuperca?
De ce nu facem vaccin cand avem infectii? De ce luam antibiotice,adica otrava? Nu ar fi mai bun sa bagam in noi o bacterie moarta,sistemul imunitar se activeaza laughing asta e tare,de parca sistemul imunitar ar fi dezactivat,dar spunem si noi ca ei,sistemul produce mai mult si gata

Deci avem o bacterie,nu luam nimic,organismul reactioneaza prin sistemul imunitar,cred ca si tu ai avut macar odata in viata o infectie,ti se umfla ganglionii,de la gat,de la sub brat corect? Aia produc cantitati mari de anticorpi,toate astea fara sa-i dam nimic,deci sistemul imunitar produce la greu soldati.

Doar daca infectia este puternica si sistemul nu mai face fata luam antibiotice corect?
Cum de la ciuperci,bacterii sistemul functioneaza,dar cand vine voraba de orice virus,gata sistemul imunitar doarme laughing mai sa fie.

Deci nu exista asa ceva,orice corp strain intrat in organism,cai organic sau anorganic,sistemul imunitar raspunde,nu se joaca,nu doarme in bocanci.
Iti intra o aschie de lemn,intra un glonte,sistemul se duce acolo pusca cauata sa elimine,baga la greu,si doara cand vede ca nu mai merge da cu foc laughing adica ridica temperatura corpului,de aia avem febra,asta organismul nostru o face nu bacteria,nu altcineva,pentru ca asa poti omora acea bacterie cu temperatura mai mare,ridica pana cand se omoara si singur,merge pe principiu totu sau nimic,asa functioneaza organismul animal si uman.

Restu is povesti,deci in cazul unui virus,daca ar exista,de ce nu se intampla la fel?
Uite la ei ce dusi cu pluta pot sa fie,ziua ai voie sa circului,noaptea cand ciruculatia este f redusa nu ai voie laughing exact ca in filmele cu prosti.
Uite alta chestie,eu locuiesc in statul Texas,astia au eliminat restrictiile,toti au sarit o sa vedeti voi,gata mor milioane laughing acu zic aia care sarise cu gura mare, au venit sa faca numaratoarea, si surpriza, is mult mai putine cazuri ca inainte,"cazuri "vorba vine, in sf luam ce zic ei, de ce?
Te doare mintea fara sa ai nervi acolo laughing

| Frank51 a răspuns:

Total de acord. Cei care ies noaptea sunt tot ăia care ziua sunt împreună toată ziua, deci restricția aia e total inutilă. Adică eu toată ziua sunt cu familia, dar seara dacă ies într-o plimbare cu măști și păstrând distanta față de alte familii n-am voie, deși sunt sigur că nu se transmite nimic.

| AnastasiaK a răspuns:

Mi se par inutile si la fel mi s-ar părea cam orice măsuri s-ar adopta de aici încolo. Deja oamenii s-au săturat și au suficientă experiență cu restricțiile încât nu se mai pune problema de a le respecta, ci de a le ocoli.

Se închid sălile => ies să se antreneze în grup afară, scot echipamentele, și le împrumută => situația e aceeași.

Nu mai au voie să circule în weekend după 20 => se întâlnesc/ies împreună/fac ceea ce ar fi făcut până în 22 mai devreme acum => din nou, situația rămâne la fel

Trebuie să poarte mască peste tot => mai aprind o țigară, mai își iau o cafea, etc => dau masca jos.

De declarațiile pe proprie răspundere mincinoase nu cred că e cazul să mai zic.

| DaniTDCI a răspuns:

Sincer, eu as opta ca restrictiile sa fie ziua, nu noaptea, nu prea are logica sa pui restrictii noaptea, din potriva, noaptea ar trebui sa fie liber si ziua sa fie restrictii, amenzi aspre pentru nerespectare si asa mai departe.
Legat de magazine, sa se faca o amploare de verificari zilnic, un anumit numar de persoane in magazine etc...
bine, si restrictiile actuale ar fi de folos daca lumea le-ar respecta, nu zic ca toti nu respecta, dar mna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ideea ta zici ca să ținem bătrânii închiși în case și noi tinerii să putem umbla liniștiți prin cluburi, baruri, terase, mall-uri, stațiuni turistice pentru că "avem șanse să facem forma ușoară". Însă partea pe care nu ai luat-o în calcul este că noi tinerii ne putem infecta chiar și cu masca la gură și apoi mergi acasă la părinții sau bunicii tăi și cum nu prezinți simptome, ii vei infecta chiar tu. Și apoi dacă face vreo formă gravă a bolii și pățește ceva să rămâi cu povara pe suflet că "de la tine a luat" și tu i-ai omorât când puteai fii precaut. Dar nu ai vrut, ai vrut doar distracție și libertate!

Și nu mai spune că tinerii nu pot face forme grave ale bolii. Totul ține de sistemul imunitar al fiecărei persoane și alte probleme de sănătate. La fel cum au existat bătrâni de 90 ani care s-au recuperat după virus, la fel au existat tineri de 18-20 ani care au murit după complicațiile apărute. Dacă ești tânăr te crezi imun "că nu faci forma gravă", te crezi zmeu, însă nu e nici chiar așa pentru că tu, odată infectat cu virus, va începe lupta între tine și virus. Iar dacă sistemul imunitar este slăbit virusul atacă și mai mult plămânii apoi să te văd. Și oare cine câștigă la final? Tu sau virusul? Ești curioasă să treci prin asta? Ești curioasă să îți infectezi persoane dragi ție pentru că, după cum zici și ce se înțelege prin ceea ce spui, ca sa ținem bătrânii închiși și izolați și noi tinerii să ne distrăm dar sa purtam măști. Să mergem pe unde vor mușchii noștri, apoi te infectezi și nu știi. Zici că vrei să ferești bătrânii când chiar tu ii poți infecta, cum am spus. Apoi bunica ta, femeie în vârstă și bolnavă, va merge în vizită la altă vecină tot la fel de în vârstă și uite așa infectezi pe ei, bătrânii, pentru că nouă tinerilor ne place să umblăm pe străzi, să stăm cu prietenii la terase, în mall, selfie-uri una și una cu blugii mulați și glezenele descoperite. Ne place să fim cool, să ne distrăm cu prietenii, să arătăm poze sexi pe Instagram. Însă niște chestii ca astea poate costa viața cuiva drag nouă, a tuturor. Eu aproape mi-am omorât mama după ce am contactat virus la locul de muncă și dat virus și ei. Acum are pneumonie medie. Despre asta ce spui? Acum mi-e frica sa ma mai angajez și până trece pandemia voi cauta altceva pentru a produce banii.
Poate nu sunt plăcute restricțiile astea, însă cei care am trecut prin virus nu avem nimic de comentat. Pentru restul care nu v-ați infectat se datorează faptului că nu ați întâlnit încă pe cineva care să vă infecteze și pe voi. Apoi, după ce vă veți infecta și să nu faceti forma gravă a bolii, veți zice că cineva acolo SUS vă iubește, veți vedea precum o altă sansa la viață și nu veți mai contesta absolut nimic și orice restricție o veți vedea benefică.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Cunosc oameni care nu și-au văzut părinții luni bune sau care, deși locuiau în casă cu un părinte, au luat toate măsurile încât riscul de a transmite ceva era aproape nul sau chiar nul.

2. Îmi pare rău să-ți spun, dar riscul la tine să mori de prostie e mai mare decât să te mai afecteze covid în vreun fel.

"Poate nu sunt plăcute restricțiile astea, însă cei care am trecut prin virus nu avem nimic de comentat."

CUM să scrii o asemenea imbecilitate? Adică e perfect ok că se iau măsuri care au chiar potențial de a crește rata de infectare...sau că unele măsuri sunt prost gândite și doar afectează economia fără să aducă un beneficiu în schimb? Nu, tu nu ai nimic de comentat pentru că gândești mai puțin decât o găină și punct. Nu e vorba de a fi plăcute sau nu, e vorba despre cât de utile sunt, iar chestia asta TREBUIE întotdeauna dezbătută.

"nu veți mai contesta absolut nimic și orice restricție o veți vedea benefică." - și când mă gândesc că voi aveți drept de vot...pfaaai!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Nu știu care dintre noi scrie prostii pe aici. Și nu știu care dintre noi ar trebui sa nu aibă drept de vot. Mai bine blochez persoane ca tine decât sa continui polemică cu cineva care nu gândește deloc. Vei vedea ce scriu aici, vei comenta în continuare și eu, om deștept, voi da scroll mai departe și voi sării peste răspunsul tău. happy Și vezi că eu nu te-am jignit cu nimic, dacă ești contra restricții atunci du-te și spune nemulțumirea în stradă. Acolo, unde merg toți inconștienții și spuneți că vreți libertate. Însă nimeni dintre voi, de asemena nici tu, nu ai văzut ce este prin spitalele din România. Mai bine nu comentai, te mai faci și de râs pe TPU.

| AnastasiaK a răspuns (pentru AnastasiaK):

@Benny09

1. Interesant. Nu-ți convine ceva => ori blochezi, dacă ai puterea asta, ori nu contești și te convingi că e benefic laughing Dezbaterea ai lăsat-o oamenilor cu cap probabil. Okay, okay, bravo! Dar și votul să-l lași în seama lorwinking

2. "Nu știu care dintre noi scrie prostii pe aici. Și nu știu care dintre noi ar trebui sa nu aibă drept de vot." => E ok, tu nu știi prea multe în general văd. Sunt alții care știu. Repet, votul când mai e cazul, lasă-l lor.

3. "Vei vedea ce scriu aici, vei comenta în continuare și eu, om deștept, voi da scroll mai departe și voi sării peste răspunsul tău." => Tocmai în fraza în care brusc știi și tu ceva, anume că ești om deștept, te-ai găsit să faci o greșeală gramaticală? laughing Nu că ar fi singura din ce ai scris până acum, dar n-am cum să nu văd ironia.

4. "Și vezi că eu nu te-am jignit cu nimic" => argument la nivel de clasa a 2-a. Pe principiul ăsta, dacă văd un om cu un tricou roșu pe stradă, nu ar trebui să zic că acel om are un tricou roșu decât dacă îmi zice el mie mai întâi că eu am un tricou roșu, chit că am sau nu laughing

5. "dacă ești contra restricții atunci du-te și spune nemulțumirea în stradă." Ai făcut o asociere la fel de cretină ca tine. Am zis că sunt contra restricții? Sau am zis că unele sunt inutile/prost gândite/etc? Am zis că a ieși în stradă e soluția? Sau am zis că e normal să fie dezbătute și că doar un prost (ca tine) ar considera orice restricție benefică fără să o trecă prin filtrul gândirii mai întâi?

6. "Însă nimeni dintre voi, de asemena nici tu, nu ai văzut ce este prin spitalele din România." => Nu știai cum să fii prost până la capăt, așa-i? laughing Îmi place cum începi tu răspunsul neștiind nimic ca la final să știi și ce fac eu (și nu numai, ci toți de aici, aparent) în viața personală. Chiar sunt curioasă dacă cei de la TPU îmi vor șterge răspunsul (din motivul clar că am zis repetat într-un mod deloc subtil că nu te duce căpșorul) sau vor înțelege că astfel de adevăruri își au rostul lor uneori, nu pentru că ar deștepta prostul, dar pentru că ar face alți proști un pic mai deștepți să nu-l copieze.

| Flavianadx explică (pentru anonim_4396):

Daca tie nu ti-a pasat de parinti si i-ai infectat, nu inseamna ca nici altora nu le pasa. Orice om constient de riscuri, gaseste metode sa ii protejeze pe cei vulnerabili. Ceea ce am scris in intrebare exact la asta se refera.

In plus, faptul ca ai luat virusul e o dovada ca masurile anti raspandire sunt ineficiente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Flavianadx):

Vorbește când știi despre ce vorbești. Virusul l-am luat de la muncă, între timp devenit focar coronavirus. Orice ar fi, să te ferească Dumnezeu de o asa experiență. Sper sa îți vine mintea la cap până nu este prea târziu.

| Mopmop a răspuns:

Obtinut acordul bolnavilor si a familiilor care au pierdut pe cineva drag datorita covid. Facute emisiuni la ore de maxima audienta cu povestile lor. Asta in loc de mizeriile cu Vulpitele si Costeii, diferitele insule si pensii date luate marite micsorate etc. A si sa nu uit..interzise emisiunile politice cu toti semianafabetii care propun solutii gen"o sa facem, propunem si o sa fie in viitor"!
Dupa 2 saptamani asa sa vezi cum fiecare respecta masurile! In loc de amenzi organizate vizite in ATI.

| dge18 a răspuns:

Nu este absolut nici o influență la chestia asta. At trebui reacțiile să fie puse pe timp de zi și noaptea liberi. Pentru că noaptea nu iese multă lume așa aiurea pe afară cu este ziua. Vorba aia ziua hoinărești noaptea dormi.

| Ødegaard a răspuns:

Nu poți continua la nesfârșit cu aceste restricții, incidenta nu va scădea sub 7 prea curând și lumea are nevoie de mișcare, de activitate, nu poți ține totul închis. Singura soluție este ca acel vaccin sa fie perfecționat și să ne vaccinam în masă.