| Speranta12 a întrebat:

Daca 5 oameni de diferite varste vor sa faca un program de educatie non-formala pe care sa il presteze voluntar pe la diferite scoli din tara (ma refer la un program ca GROW pentru elevi, AIESEC pentru studenti). Organizatia asta de voluntariat sub ce forma de societate se înregistrează la stat? Ce denumire are? Si ce acte trebuie facute ca sa fie legala? Ce legi trebuie sa respecte in special organizatia?

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Din cate stiu AIESEC e tot pentru elevi thinking, Nu cred ca e exclusiv studentilor
Cred ca se inregistreaza ca o societate non-profit (ONG)
-Dovada Rezervării Denumirii
-Cărtile de identitate ale membrilor fondatori
-Dovada sediului
-Acordul asociatiei de proprietari si al vecinilor (dacă este cazul)
-Dovada patrimoniului iniţial
-Cazierul fiscal al membrilor fondatori sau Certificat fiscal pentru persoane juridice
-Act constitutiv + Statut (intocmite şi acceptate de avocat/notar)

| Yurisa a răspuns (pentru Yurisa):

Organizatie non-profit***

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

ONG nu se inregistreaza ca societate ci ca asociatie sau fundatie, in baza OG nr.26/2000, cu privire la asociaţii şi fundaţii, cu md. si compl. ulterioare.
Pe internet gasesti actul normativ precum si site-uri pe care sunt explicate procedura si actele necesare pentru infiintare.