| DavidIron a întrebat:

Dacă înscriu un scuter de 49 cc pe primărie pot sa circul cu el pe drumuri publice fără permis de scuter?
Sau dacă am permis, pot sa circul cu scuterul și dacă nu e înscris?
Ms. happy

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a circula legal pe drumurile publice trebuie sa ai permis de conducere, cel putin de categoria AM si mopedul sa fie inregistrat la primaria localitatii de domiciliu.
In caz contrar ai savarsi infractiuni la circulatia rutiera, respectiv conducerea fara permis sau punerea in circulatie a unui vehicul neinregistrat.

| DavidIron explică (pentru Ioandelasal):

Zic, dacă nu am permis, ci doar îl înscriu, pot sa merg cu el prin comuna?

| suntserios a răspuns (pentru DavidIron):

"trebuie sa ai permis de conducere, cel putin de categoria AM si mopedul sa fie inregistrat"

care parte ti a fost neclara?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DavidIron):

Se pare ca nu mi-ai citit atent raspunsul.
Credeam ca am fost clar, conducerea fara permis pe drumurile publice constituie infractiune, indiferent ca autovehiculul este inmatriculat/inregistrat sau nu. Si drumurile din comuna sunt drumuri publice, conform Codului rutier, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"
Conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."

| Simpatic a răspuns:

In ambele cazuri primesti dosar penal, si eu as vrea ca cei cu dosare penale sa intre la bulau macar cateva saptamani, sa fie ceva de genul tu pentru ce esti am jefuit o banca, tu? eu am mers cu scuterul prin comuna neimatriculat.Mare atentie la sapun, cand se termina tigarile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai voie ca circuli cu scuterul inscris si cu permis