| WhatABeautifulDay a întrebat:

Daca aduc daune directe (nu prin uzura) bunurilor dintr-un apartament pe care il inchiriez, de exemplu mi se da voie sa detin animale de companie si pisica mea distruge perdelele, cine trebuie sa plateasca eu sau cel de la care inchiriez?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil, citez:
"ART. 1.375.Răspunderea pentru prejudiciile cauzate de animale
Proprietarul unui animal sau cel care se serveşte de el răspunde, independent de orice culpă, de prejudiciul cauzat de animal, chiar dacă acesta a scăpat de sub paza sa."

| alessia5158 a răspuns:

Chiar daca proprietarul ti-a permis sa-ti aduci animalul de companie, esti bun de plata pentru toate pagubele pricinuite locuintei inchiriate (fie din vina animalului, fie din vina ta!).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce întrebare fără sens. Dacă tu le strici de ce le ar plăti altcineva?

| sierra1 a răspuns:

" pisica mea distruge perdelele, cine trebuie sa plateasca"

categoric - plătește pisica!

| anonimg a răspuns:

Stăpânul animalului.

| johnnny123 a răspuns:

Proprietarul, categoric. Mai mult, dacă pisica ta se rănește în timp ce-i distruge bunurile, proprietarul trebuie să-ți achite și costurile cu veterinarul. În plus, este obligat să-ți ofere șase luni de chirie gratuită și să vină să-ți facă de mâncare de trei ori pe zi.

| Rotazi a răspuns (pentru johnnny123):

Buna gluma! Vezi ca autorul intrebarii s-ar putea sa nu inteleaga si sa te ia in serios.

| ywar a răspuns:

Mai, eu cand ma enervez rau de tot (ca ma enervez des si rau) iau toporul pe care il tin in debara si pun toporul pe ele de le ia mamitzica lor. Dupa aia o injur pe vecina ca mi-a provocat stari psihotice care m-au adus in stare sa folosesc toporul din dotare. Si ghici ce? O sa o pun pe ea sa plateasca. Imi plateste prin paypal!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pisica

| gheorghe699 a răspuns:

Daunele facute de animalul tau de companie, le platesti tu, ar fi culmea sa distrugi bunurile din apartament si proprietarul sa suporte pagubele.

| Rotazi a răspuns:

Tu distrugi (sau animalul tau), TU platesti.
Oriunde in lume (la noi doar partial) lasi apartamentul exact asa cum l-ai gasit. Chiar si proaspat zugravit.
Ce vina are proprietarul? Vina de a te fi ajutat?

| CrissL0101 a răspuns:

Tu.