| anonim_4396 a întrebat:

Daca ai 14 ani, ai buletinsi aprobarea parintilor, iti mai trebuie pasaport cand pleci in afara tarii? scuzati categoria*

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de tarile in care vrei sa calatoresti.
Pentru tarile din UE si alte cateva tari europene, n-ai nevoie de pasaport, doar de CI.
Pentru alte tari europene ai nevoie de pasaport.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!

Dacă ai C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletin" ), atunci nu mai ai nevoie de Paşaport - dacă călătoreşti în ţările U.E.
Dacă vrei să călătoreşti în alte ţări, atunci ai nevoie de Paşaport.

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune.

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns:

Ai nevoie de acordul părinților în scris, pașaport, buletin și viză.

| suntserios a răspuns (pentru SmileyesotulmeusecretLOL):

Si pasaport si buletin si viza?

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns (pentru suntserios):

Eu așa știam, pașaportul îți trebuie neapărat, și un act de identitate. Viza depinde de țara în care trebuie să pleci.

| suntserios a răspuns (pentru SmileyesotulmeusecretLOL):

Pasaportul e un act de identitate in sine si ai nevoie de el doar daca circuli in tarile din afara UE. Viza iti trebuie doar pentru tarile care impun acest lucru.

Pentru UE buletinul e suficient

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns (pentru suntserios):

Ok, am aflat și eu ceva în plus, am greșit aici, îmi pare rău, dar din greșeli înveți ^^

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Chiar daca sunt minora?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Atat timp cat ai carte de identitate si circului doar in tarile UE e suficient chiar daca esti minora

| Stoia_Eugen_1993 a răspuns:

Trebuie procura de la ambii parinti si trebuie sa fi insotita de un adult.