| maradona10 a întrebat:

Daca ai carnetul de conducere luat in Romania si ai si de camion + tir atunci cand mergi in alta tara straina din u.e ex: Anglia sau Germania trebuie sa schimbi si carnetul adica sa dai din nou?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisele de conducere romanesti, cu categoriile obtinute, sunt recunoscute in toate tarile UE, precum si in alte tari din lume, participante la conventia rutiera.
Chiar daca legislatia interna a acestor tari prevede preschimbarea permisului romanesc in permis national tot nu trebuie sa mai sustii examenele teoretic si practic.

| Intruder19 a răspuns:

Pe teritoriul Uniunii Europene poti folosi permisul luat in Romania fara a avea vreo problema.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Examenul nu il mai dai, doar iti preschimba permisul daca ai ai rezidenta acolo si tii neaparat