| Mariushgv a întrebat:

Daca ai facut liceul militar o sa ai in grad mai mare in armata?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Absolvirea liceului militar nu-ti acorda nici un grad in armata. Pentru a obtine vreun grad militar este necesar sa urmezi o scoala militara - academie, soala de subofiteri/maistri militari - ori sa te angajezi ca SGP.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! In colegiul militar (nu avem licee militare) gradele sunt onorifice si ai doar avantajul ca te duci la academie gata pregatit in anumite materii militare.

| Bizon95 a răspuns:

Totul e sa nu scapi sapunul la dus, cand te duci la un liceu dinasta big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu liceul militar...ai absolvit liceul, ca oricare altul. Te asteapta o facultate in domeniu sau o postliceala de subofiteri pentru a avea un grad. La academia de politie trebuie sa inveti ceva mai mult decat ai facut la liceu, sa nu mai zic de aviatie sau academia navala happy Cu liceul militar esti practic doar cu 12 clase.

| OctavianSps a răspuns:

Depinde cine tine termostatul.