Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Daca ai mostenit o casa impreuna cu sora ta, si ati facut succesiunea, trebuie sa-i ceri ei acordul ca sa vinzi partea ta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu trebuie sa-i ceri acceptul ca sa vinzi partea ta, dar moral ar trebui, avand in vedere gradul de rudenie si poate ca nu-i convine sa stea in casa cu un strain, asa cum nu cred ca ti-ar conveni nici tie si vorba aceea: Ce tie nu-ti place, altuia nu face!
Cu toate acestea, daca locuinta se poate imparti usor in 2 apartamente, cu intrare separata, atunci nu-i nici o problema. Anterior vanzarii va trebui sa faceti partajul imobilului (teren si casa) si dupa intabulare vei putea sa vinzi fara nici o problema.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Sunt doua case diferite, doar curtea o impartim si aia cu gard despartitor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci nu-i problema daca in certificatul de mostenitor ati primit fiecare cate o casa si terenul aferent, avand numere cadastrale diferite, fiecare poate sa-si vanda partea fara acceptul celuilalt.
Daca ambele au un singur numar cadastral atunci trebuie sa se faca partajul inainte de vanzare, pentru ca fiecare sa aiba un numar cadastral propriu.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am exprimat gresit.

| Danitch a răspuns:

Daca ati moștenit o impreuna.Da trebuie să fie de acord.