| Joker3134 a întrebat:

Daca ai puscarie cu suspendare ai si dosar penal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai avut dosar penal de cand a inceput urmarirea penala impotriva ta, deci inainte ca instanta sa pronunte o pedeapsa penala, indiferent care este aceasta, poate fi pedeapsa cu inchisoarea, cu executare, cu amanarea executarii, cu suspendarea executarii sau amenda penala.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Joker3134):

Lasa naiba dosarul. Important e cum s-a solutionat, adica in cazul tau condamnarea. Asta iti apare in cazier pe perioada condamnarii plus o perioada ulterioara "de proba", in care in cazul condamnarii cu suspendare, daca o comiti din nou se poate reveni asupra suspendarii si sa faci puscarie si pentru asta veche.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Joker3134):

Perioada aia e de la 2 la 5 ani. Daca te uiti e scrisa in sentinta. Nu-ti poate garanta nimeni ce pedeapsa vei primi, depinde ce faci si de cum considera instanta. Uneori pentru aceeasi fapta exista sentinte diferite, in functie de multi factori. Dar in orice caz, nu se mai reactiveaza executarea condamnarii anterioare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Se poate sa nu te poti angaja in locuri de munca unde se cere sa nu fi fost condamnat, depinde si pentru ce infractiune este condamnarea. De asemenea, chiar daca este cu suspendarea executarii, vei avea unele obligatii in plus, stabilite de instanta de judecata.

6 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Intai se decide urmarirea penala sau neinceperea ei. Daca se constata ca se impune urmarirea penala ti se deschide dosar penal. Solutionarea lui poate duce la achitare sau condamnare. Mai e si varianta sa fie inchis inainte de proces din diverse motive (partea vatamata isi retrage plangerea, lipsa de probe, etc)
Pe scurt, daca ai ajuns sa fii judecat, intai a fost deschis un dosar penal.