| ClaudiuMadalin1999 a întrebat:

Daca ai toate datele de card ale unei persoane si le folosesti pentru o tranzactie online, in cazul in care persoana sesizeaza tranzactia necunoscuta de pe cardul sau la banca sau la politie, ce consecinte sunt?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Furt - invhisoare.

| Violleta2022 a răspuns:

Furt calificat, dosar penal... in cazuri garve, chiar puscarie.
Se ajunge la tine imediat, dupa adrea de IP prin care ai facut tranzactia cu cardul furat.
Persoana caruia i s-a furat cardul anunta banca iar banca declanseaza investigatie prin Agentia de asigurare, care la randul ei anunta Politia cibernetica si se ajunge la destinatia banilor, adica la tine, care ai luat banii sau ai platit ceva cu cardul, de la adresa de IP care-i unica, pe numele celui care are contractul de Internet al casei tale (parinti, frati sau cine a facut contarctul de internet).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se numește furt

| J0B0MAT a răspuns:

Cui i-ai aflat datele?
Poate depune plângere și să sperăm că se va afla cine a tranzacționat.

| Mayhem666 a răspuns:

Gandeste-te si tu, ce consecinte ar fi pentru furt?

| Brizbriz a răspuns:

Furt si furt de IDENTITATE, cumulate
ambele se pedepsesc, cu inchisoarea, la al doilea am vazut la TiVi ca, curtea suprema de justitie a dat hotarare generala definitiva si irevocabila ca se pedepseste (deci toate tribunalele au obligatia sa dea sentinte cu inchisoarea daca se dovedeste ca ai comis-o)

| Nirvanaaa a răspuns:

Risti sa fii acuzata de furt dacă face reclamație.

| brokxy a răspuns:

Nu te ține tupeul sa faci așa ceva. În primul rand poate are aplicație pe telefon cu cardul cum am eu si îi va arăta gen : S-a efectuat o tranzacție de gen 100 de lei la... În al doilea rând te vor găsii după adresa daca ai dat adresa unde locuiești pe site-ul de unde ai cumparat ceva CU BANI ALTCUIVA! Daca nu te gaseste nici așa oricum îți gaseste IP-ul prin internet deci nu m-as juca cu asta. Furtul calificat se pedepsește cu închisoare 7 ani

| 4ndr33y a răspuns:

Ultilizarea unui card fara acordul posesorului e furt calificat.

| AlinMrs a răspuns:

Succes la racoare!laughing