| laptecucereale22 a întrebat:

Daca alocatia se primeste pana termini clasa a 12a(nu cand faci 18 ani neaparat), daca ramai repetent mai multi ani, poti primi alocatie si la 20+ ani?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca repeti clasa dupa 18 ani, din motive imputabile (repetent, exmatriculare) nu primesti alocatia de stat pentru copii, conform Conform L.61/1993, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 1
  (1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
  (2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora, precum şi tinerilor cu handicap care urmează o formă de învăţământ preuniversitar prevăzută de lege, dar nu mai târziu de împlinirea vârstei de 26 de ani.
(4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical."