| rafaell a întrebat:

Daca am 16 ani pot sa cumpar o arma airsoft?

Răspuns Câştigător
| Andrei7520152 a răspuns:

Poate cineva iti va arata mai exact legea cutare. Eu cred ca sunt legale. Citeste la 'intrebari frecvente' de la site-ul de unde vrei sa cumperi si poate te lamuresti

trebuie sa cunosti cateva norme elementare de siguranta (de ex: nu umbli cu ea pe strada, nu tragi intr-un perete ca ramai fara ochi, nu tragi ca un idiot in cani comunitari, lucruri de genul asta). Dai comanda, platesti si ridici

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu ai dreptul, pentru orice arme este obligatorie varsta de 18 ani.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pana la urma 'armele' airsoft nu sunt intr-adevar arme adevarate. Sunt replici ale unor arme care trag bile de plastic de 6mm (sunt acele arme cu care unii derbedei fac jafuri armate la case de amanet (la stiri le numesc 'arme de jucarii') pentru ca seamana foarte mult cu cele reale, insa proiectilele lansate sunt inofensive. mai nou se folosesc pentru sport, numit airsoft, care e un fel de paintball la randul sau.

in fine, pentru cel care intreaba, am citit citit:

http://www.airsoft.ro/faq.php#permis

"Replicile pentru airsoft nu fac obiectul legii 295/2004 prin urmare nu aveti nevoie de permis port arma sau autorizatie pentru achizitionarea unui astfel de produs."

http://blackthornairsoft.squarespace.com/safety/

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei7520152):

Nu ai citit atent intrebarea si nici raspunsul meu, in ambele era vorba de varsta.
Conform L.295/2004, rep. in 2011, citez:
"(10) Armele şi dispozitivele neletale prevăzute în categoria E din anexă pot fi procurate în România de orice persoană care a împlinit vârsta de 18 ani."
Armele airsoft sunt cuprinse in anexa E.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai voie de la 18 ani adica poate sa iti cumpere unul dintre parinti.
Oricum sunt de calitate slaba din acelasi plastic chinezesc din care sunt facute pistoalele alea de le vand tiganii la tarabe si dupa vreo 20, 30 de focuri se strica.