| Stef1337 a întrebat:

Dacă am 17 ani si vreau sa ies din țară în țări non europene. Adica sunt in Romania ma duc cu părinți sa trec vama in republica Moldova si de acolo sa ma duc singur in Rusia. Pot face asta fără părinți? Adică fratele meu de 15 ani care a venit din Ucraina cu mașină la ocazie a trecut granița fără probleme doar cand a plecat in Ucraina l-au dus părinți până in vamă sa treacă vama. Deci eu as putea trece vama singur dacă e o tara care nu este in uniunea europeana?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti iesi singur din tara.
Minorii nu pot iesi din Romania fara ambii parinti sau fara declaratie notariala si insotitor major.
De intrat in Romania pot si singuri.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu poti sa treci vama singur, nici intr-o tara europeana nici un una non europeana, pentru ca esti minor!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Singur nu poti in nici o tara mai laes fara procura de la parinti si fara sa fii insotit de o persoana majora.