| Bambi123 a întrebat:

Daca am 18 ani jumatate, si am plecat de acasa pentru ca nu erau de acord cu facultate la care am vrut sa dau, nu au vrut sa ma angajez, imi controlau toata viata, etc... au dreptul sa faca ceva? Sau ceva cu politia?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deoarece acum esti major ai tot dreptul sa faci ce vrei, bineinteles in limite legale si nu te pot sili sa te reintorci la domiciliul parintilor, politia neavand nici o atributie in acest sens.

| Bambi123 explică (pentru Ioandelasal):

Eu m-am mutat de la ei din Bacau in Bucuresti.
Daca ei cer la politie sa caute unde stau, politia poate sa le dea aceste informatii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bambi123):

Poate sa le dea, daca au un motiv intemeiat.

| minrest a răspuns (pentru Bambi123):

Fiind major, poti sa stai unde vrei, si nu poti fi reclamat fiindca ai plecat. Totusi, daca vor sa te sicaneze sau intimideze, ei pot reclama la politie disparitia ta, adica sa minta ca ai disparut brusc fara veste. Normal ca politia o sa te caute, sa vada daca nu te-a omorat sau sechestrat cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti major. Nu mai au nici un drept.