| SlenderMan299 a întrebat:

Daca am 18 ani, primesc alocatia pe perioada vacantei de vara? Ca gen am primit-o pana acum de cand am facut 18 ani, dar ma gandeam ca pe perioada verii nu o primesc. Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primesti alocatia de stat pentru copii doar daca nu ai terminat studiile liceale sau profesionale. Daca ai terminat liceul sau scoala profesionala nu mai primesti alocatie.
Conform Legii nr.61/1993, rep. in 2012, citez:
"ART.1.(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
(2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
  (4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical."

| AC4S4 a răspuns:

Daca ai 18 ani o primesti pana termini clasa a 12a, inclusiv pe timpul verii. Doar ca, nu va intra lunar, datorita sistemului care merge destul de incet. Vor intra o data la cateva luni mai multi bani.

| Iamandra04 a răspuns:

O primesti in continuare daca continui si scoala din cate stiu eu