| Audir8etron a întrebat:

Daca am actele unei masini pe numele mamei mai trebuie sa o inmatriculez?
Întreb pentru ca nu o sa circul cu masina si de aia

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este inmatriculata pe numele mamei si mama traieste nu este nevoie de o alta inmatriculare.

| Edw08 a răspuns:

Conform articolului 11 din OUG 195/2002, "(10) Proprietarul sau detinatorul mandatat al unui vehicul este obligat sa solicite autoritatii competente inscrierea in certificatul de inmatriculare sau de inregistrare a oricarei modificari a datelor de identificare a vehiculului respectiv sau, dupa caz, ale proprietarului, in termen de 30 de zile de la data la care a intervenit modificarea.". Conform articolului 101, neindeplinirea acestor obligatii "constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni". Practic, in cazul in care cumparatorul circula cu autoturismul dupa expirarea termenului de 30 de zile, acesta este pasibil de o amenda civila constand in 6-8 puncte de amenda (un punct de amenda fiind 70 de lei, la data redactarii acestui articol).

Eu înțeleg ca nu e necesar atata timp cât o ții in garaj, sau parcare cu numerele vechi.