| SG1995 a întrebat:

Daca am epilepsie as fi obligat sa fac stagiul militar? Din ce-am auzit de la anul stagiu militar devine obligariu.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti bolnav de epilepsie nu vei face stagiul militar.
N-ai auzit bine sau ai fost dezinformat, stagiul militar obligatoriu se introduce doar in situatii exceptionale (stare de razboi, mobilizare generala, etc), conform L.446/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART. 3. (1) Serviciul militar se îndeplineşte de către cetăţenii români, bărbaţi şi femei, care au împlinit vârsta de 18 ani, în formele prevăzute de lege.
(2) Serviciul militar se îndeplineşte în următoarele forme:
a) activ;
c) în rezervă.
(3) Serviciul militar activ se îndeplineşte în calitate de:
a) militar profesionist;
b) militar în termen;
  c) elev sau student la instituţiile de învăţământ din sistemul de apărare şi securitate naţională, cu excepţia elevilor liceelor şi colegiilor militare;
d) soldat sau gradat voluntar.
(4) Serviciul militar în rezervă se îndeplineşte în calitate de:
a) rezervist voluntar;
b) rezervist.
  (5) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, îndeplinirea serviciului militar în calitate de militar în termen devine obligatorie pentru bărbaţii cu vârste cuprinse între 20 şi 35 de ani, care îndeplinesc criteriile pentru a îndeplini serviciul militar."
Poate ai confundat serviciul ca rezervist voluntar cu serviciul militar obligatoriu.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu o sa-l faci, nici cei cu probleme de vedere n-o sa-l faca.

| minrest a răspuns:

Nu se va mai introduce stagiul militar obligatoriu niciodata, epoca razboaielor de masa a trecut.