| thefandenisa a întrebat:

Daca am facut 10 clase pot depune dosarul pentru somaj?

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca ai terminat anul acesta, daca nu mai continui studiile si daca ai cel putin 16 ani.
Va trebui sa mergi la AJOFM din judetul tau, pentru luarea in evidenta. De la data luarii in evidenta curge o perioada de 60 zile in care trebuie sa-ti cauti o slujba ori AJOFM sa-ti ofere una. Daca nu te-ai angajat in aceste 60 de zile si nu urmezi studii mai departe, trebuie sa mergi iarasi la AJOFM pentru inscrierea la somaj si vei primi o indemnizatie de somaj de 250 lei lunar, pana la angajare, dar nu mai mult de 6 luni. Daca urmezi studii, indiferent de nivelul lor, nu o sa primesti indemnizatie de somaj.
Pentru luarea in evidenta trebuie sa duci, in original si copie, cartea de identitate si actele de studii si calificare. De asemenea trebuie sa duci o adeverinta medicala din care sa rezulte ca esti apt de munca sau ca ai eventuale restrictii medicale. Numai bine!