| George1337 a întrebat:

Daca am facut un accident cu daune usoare, eu sunt vinovat, am totul in regula la masina, iar cel pe care l-am lovit nu are itp sau asigurare, ce se intampla? Omul nu vrea in ruptul capului sa mearga cu mine pa biroul de asigurari unde am asigurarea sau la politie.

9 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca nu te intelegi cu el te duci la biroul de accidente usoare si declari accidentul, daca se duce el inaintea ta e mai grav pentru tine.

| George1337 explică (pentru Intruder19):

De ce e mai grav?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu au trecut 24 ore te duci frumos azi la politie si gata. El o sa ramana fara permis si o sa primeasca amenzi si pentru lipsa itp sai rca sau ce ii lipsește lui de nu vrea.

Situatia e simpla. Daca vrea amiabila bine., daca nu nu mai stai la discutii, mergi la politie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ala probabil nu are nici permis... mai buseste-l o data!

| George1337 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu avea ITP si tot eu mi-am luat amenda ca nu am pastrat distanta o_o

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru George1337):

Fml... mdah, rrromania!

| Bizon95 a răspuns:

Lul, NIMENI nu observa nimic gresit in intrebarea ta
insa uite ca eu observ

poti sa ii spui "o zi buna si daca ridici tonul chem politia pentru ca nu ai ITP nici asigurare" este ILEGAL SA NU LE AI PE AMANDOUA cand mergi pe strada, si o sa il coste cel putin amenda (pentru asigurare) si destul de grav pentru ITP din cauza ca fara ITP poti sa conduci o bomba de masina care sa explodeze cand trece pe langa un autobuz plin cu, copii

insa, daca nu vrei sa faci asta, atunci intr-adevar, asigurarea ta acopera reparatiile celui care nu a fost vinovat, adica reparatia lui

| Goete a răspuns:

Daca tunai fost vinovat si ai doar asigurarea obligatorie, faceti intelegerea amigabila sau cum se numeste in Romania si inaintezi actele companiei tale de asigurare, care il va despagubi dupance agentul comoaniei va evalua daunele. El nu trebuie sa mearga nicaieri si nicinpolitia nu are ce cauta odata ce iti recunosti vina si nu sunt victime

| Sonia822 a răspuns:

Intelegere amiabila+ RCA- ul tau, de ce nu vrea sa mearga? E zgarietura?