| Andrei200202 a întrebat:

Dacă am fost condamnat la 1 an și 6 luni cu executare și dupa ce am ispasit jumătate de pedeapsă având acum până la anul in iunie probatiune, când o sa fiu considerat reabilitat pentru a ma înscrie la academia de poliție? După ce termin restul perioadei?
Am auzit ca in armată nu conteaza daca ai antecedente penale, dacă intru pot apoi sa ma transfer la jandarmi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART. 165.Reabilitarea de drept
Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.
ART. 167.Calculul termenului de reabilitare
(1)Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris."
Conform Anexei nr.2 la Ordinul MAI nr.177/2016, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 6
  (1) Condiţiile legale de recrutare a candidaţilor pentru admiterea în instituţiile de învăţământ pe locurile destinate formării iniţiale a cadrelor militare, precum şi pentru încadrarea în funcţii de cadre militare prin rechemare în activitate, încadrare directă sau transfer din cadrul instituţiilor din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, sunt următoarele:
  a) să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;
  b) să cunoască limba română, scris şi vorbit;
  c) să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
  d) să fie apţi din punct de vedere medical, fizic şi psihologic;
  e) să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniţi, iar în cazul candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, să îi împlinească în cursul anului în care participă la concursul de admitere;
  f) să fie absolvenţi de liceu cu diplomă de bacalaureat, pentru candidaţii la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ;
  g) să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate;
  h) să nu aibă antecedente penale, cu excepţia situaţiei când a intervenit reabilitarea;
  i) să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni;
  j) să nu fi fost destituiţi dintr-o funcţie publică sau să nu le fi încetat contractul individual de muncă pentru motive disciplinare în ultimii 7 ani;
  k) să nu fi desfăşurat activităţi de poliţie politică, astfel cum sunt definite prin lege;
  l) să îndeplinească condiţiile de ocupare prevăzute în fişa postului, pentru încadrarea în funcţii de cadre militare prin rechemare în activitate, încadrare directă sau transfer din cadrul instituţiilor din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională.
  (2) Aptitudinea/inaptitudinea prevăzută la alin. (1) lit. d) se constată de structurile de specialitate ale MAI, printr-o examinare medicală şi evaluare psihologică, potrivit reglementărilor specifice în domeniu. În situaţia în care se constată inaptitudinea pentru oricare dintre situaţii, procedura de recrutare încetează pentru candidatul respectiv. Evaluarea psihologică se susţine înaintea examinării medicale.
  (3) Dovada îndeplinirii condiţiei prevăzute la alin. (1) lit. f) se face cu diplomă sau cu adeverinţă care îndeplineşte condiţiile de valabilitate, din care să rezulte faptul că au susţinut şi promovat examenul de bacalaureat.
  ART. 7
  (1) Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, forma de învăţământ cu frecvenţă, în vederea formării profesionale iniţiale, sunt următoarele:
  a) să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere;
  b) Abrogată.
  c) să nu aibă tatuaje ori elemente ornamentale, de orice natură, aplicate, inserate sau implantate pe/în corp, neacoperite de vestimentaţie, în ţinuta de vară; criteriul specific nu se aplică pentru candidaţii pe locurile repartizate Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă;
d) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9, 00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;
  e) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ;
  f) să deţină sau să obţină până la absolvire permis de conducere categoria B.
  (1^1) Criteriul specific prevăzut la alin. (1) lit. f) se aplică exclusiv la concursurile de admitere în instituţiile de învăţământ postliceal, pe locurile repartizate Inspectoratului General al Jandarmeriei Române."
Asa fiind poti candida la scolile de politie sau jandarmerie dupa reabilitarea de drept, aceasta se poate obtine dupa o perioada de 3 ani de la executarea pedepsei, bineinteles daca indeplinesti si celelalte conditii prevazute, de aceea ti le-am citat pe toate.

9 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Perioada in care pedeapsa e suspendata e de cativa ani, vezi ca scrie in sentinta. De abia dupa acei ani putem vorbi de reabilitare, care nu stiu ce conditii cere, dar stiu ca mai dureaza cativa ani.

| gabicoo a răspuns:

Nutzuleeee! Kămătareeeee! Tu erai?
laughing
Ce-ți mai fac leii? Praleo!

| CIaudiu a răspuns:

De la infractor la om al legii, interesant... laughing

| Andrei200202 explică (pentru CIaudiu):

Dacă nu stii despre ce e vorba nu te bagă ca nu stii tu prin cate am trecut si cine sunt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă în decurs de 5 ani nu mai încalci iar legea penală, abia atunci este ștearsă din cazier condamnarea. Pana atunci cine crezi ca angajează ( și ca om al legii ) un afemeiat abia ieșit de pe porțile închisorii? Cu găozul cum stai, încă mai faci tratament pentru cicatrizarea rănilor?

| troleibuz a răspuns:

Nu ai fost condamnat la 1 an si 6 luni cu executare, ci la o masura educativa privativa de libertate.
Prin urmare, poti da la politie chiar anul asta.

Art. 133

Efectele măsurilor educative

Măsurile educative nu atrag interdicţii, decăderi sau incapacităţi.

| 1234568807 a răspuns:

Daca ai fost la puscarie nu mai poti intra in politie

Răspuns utilizator avertizat
| svenhassel13 a răspuns:

Eu din câte stiu niciodată nu mai ai dreptul l-a a te angaja într-o funcție de apărare a țării sau într-o functie care propune dreptate.