| Boureanu_Cătălina_1999 a întrebat:

Dacă am fost prins conducând un moped fără permis cu o alcoolemie de 0.27 și mi s-a deschis dosar penal, fără a primi nicio înștiințare, amendă sau altceva. Dosarul a fost trimis în parchet, cât timp durează cercetarea și la ce mă pot aștepta?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Urmarirea penala nu are o durata fixa, depinde de cei care o fac. In orice caz, daca o sa fii trimisa in judecata, vei fi chemata la procuror pentru a ti se prezenta rechizitoriul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ioande la sat stie ceva, dar nu cum trebuie.
Inainte de a ti se prezenta rechizitoriul trebuie sa se faca cercetarea penala, care are doua etape: etapa secreta si etapa publica. Ar fi mult sa descriu ce se face in aceste etape. Citeste aici: https://e-justice.europa.eu/......zeMS-en.do
Rechizitoriul ti se prezinta dupa terminarea cercetarii penale. Dar inainte vei fi chemat sa dai declaratie(i).