| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am găsit un card bancar si il folosesc online ce se poate întâmpla

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate intampla ca vei fi prins si poti fi acuzat de insusirea bunului gasit, conform Codului penal, citez:
"ART. 243. Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor
  (1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.
  (2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E blocat de mult, stai calm! Sa.l predai politiei, nu.ti trece prin devlă.

| DryIce a răspuns:

Pai ai pin-ul?