| TristanTzara a întrebat:

Dacă am informații cum că cineva ar vrea să fraudeze Examenul de Bacalaureat folosind căști, cum aș putea ajuta autoritățile să prevină acest scenariu?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai scris că s-ar putea, fără ceva concret, unei instituții care nu poate să ia măsuri, că nu are cum, nu ai rezolvat nimic.
Dacă eventual dădeai un nume concret, poate că ar fi intervenit, alertând pe șeful comisiei de la Bacalaureat.
Cineva ar putea să facă ceva, nu este suficient ca să declanșeze o acțiune.

18 răspunsuri:
| PinkHD3 a răspuns:

Poti sa spui celor de acolo sa il controleze inainte sa intre in sala

| Celcestietot a răspuns:

Lasă-l frate, că tot îl prinde, nu îți fă griji. Cu tine sau fara că ajutor, le este egal cu zero.

| Dalmore a răspuns:

Vezi sa nu mori de grija lui. Ca sigur stai tu in diploma lui de bac. E si foarte utila, ce-i drept

| TristanTzara explică (pentru Dalmore):

Știu că vrea să dea la o facultate destul de bună. Nu el mă îngrijorează, ci faptul că ar fura locul altuia care a muncit cu adevărat. Și totul când eu pot face ceva să previn injustiția asta.

| TristanTzara explică:

Au mai fost cazuri care au scăpat. Când am dat eu, unul care fusese corigent la matematică, a luat 10 în bac la materia respectivă, cică tot cu cască.

| Dalmore a răspuns (pentru TristanTzara):

Ai idee cati ies din facultati cu licente cumparate? laughing

| TristanTzara explică (pentru Dalmore):

Și dacă aș avea informații despre așaceva, iarăși aș ajuta autoritățile să oprească toată schema asta.

O situație analog e legată de corupție. Să înțeleg că susți admistia?

| Dalmore a răspuns (pentru TristanTzara):

Daca ii pasa cuiva, se faceau chestii de mult.
Succes, viitor-sac-de-box rolling on the floor.

| TristanTzara explică:

Tu realizezi că aici vorbim de un elev... Sac-de-box?

| Panamax a răspuns:

Sa moara capra vecinului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Faci un denunț la poliție.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Dalmore):

Esti retardat?

| TristanTzara explică (pentru sadrian46):

Nu, nu e caz de poliție laughing Le-am scris celor de la Inspectoratul Școlar Județean că s-ar putea ca cineva de la liceul Y să fraudeze examenul folosind căști și că ar trebui să ia măsuri.

| TristanTzara explică (pentru Panamax):

Nu, doar dacă e furată. Problema nu e de invidie, eu am dat bacul de mult.

Problema e de dreptate, ceilalți elevi nu au căști, e o injustiție la adresa lor.

| TristanTzara explică (pentru sadrian46):

Am dat nume. Deși nu am primit niciun răspuns...
Nu știu, poate că nu au luat în serios...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru TristanTzara):

Tu ți-ai făcut datoria civică, mai mult nu poți.

| TristanTzara explică:

$tfrac{a}{b}$

| TristanTzara explică:

$p_i$ dghvxbffg