| Daryusxz a întrebat:

Daca am lovit masina intr-un parapet deoarece mi-a fugit de spate cand ieseam din giratoriu ca a fost polei pe jos si am lovit aripa dreapta si am spart protectia de la far la un golf 3, masina cum nu e in acte pe mine, dar eu am lovit-o ca eu circul cu ea, eu trebuie sa merg la politia rutiera sa o declar? Acum mi-e frica ca daca o declar imi iau amenda jumate din salaru pentru neatentie? Cred ca cel mai bine e sa mi-o repar eu singur.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa declari la politia rutiera si sa obtii adeverinta de reparatie. Nu o sa fii amendat pentru avarierea masinii dar poti fi amendat daca nu declari la politie incidentul.

| Simpatic a răspuns:

Ce a spus domnul Ioandelasal dar exista o exceptie, o fenta, daca duci masina intr-un service si nu stai cu ea prin trafic incat sa te depisteze un echipaj de la rutiera scapi fara nicio amendawinking
Masina tot trebuie sa o repari.
Dar cum ai reusit stimabile sa iei parapetul cu tine atata timp cat nu aveai tractiune pe spate, cumva ai cauciucuri de vara?
Fii atent pe viitor caci prostia costa si nu doar a ta si eu am gresit in viata mea si altii.
Bafta si spor!

| goguPatent a răspuns (pentru Simpatic):

De ce instigi omul sa comita o infractiune si sa isi repare masina fara autorizatie de reparatie?

| Simpatic a răspuns (pentru goguPatent):

Nu mai bine dai acest sfat bun de altfel samsarilor care vand masini sudate? Nu cred ca am instigat la nimic daca este asa cum sustine el, daca a lovit pe cineva sau a distrus parapetul acela si a fugit, da atunci este infractiune.

| goguPatent a răspuns (pentru Simpatic):

Reparatia unei masini fara autorizatie este o infractiune. Nu conteaza cum a fost avariata masina. De aia se obtine autorizatie de reparatie, ca politia sau asiguratorul sa constate cum s-a produs paguba

| Daryusxz explică (pentru Simpatic):

Off stimate om, cred ca am fost destul de clar, am zis ca a fost polei pe jos si neavand destula experienta la volan... Sa o duc in service asa-i? Ca sa imi ceara autorizatia de reparatie pe care eu nu o am, masina e deja reparata, nu a fost mare chestie sa schimb o aripa si un far.

| Simpatic a răspuns (pentru Daryusxz):

Foarte bine daca te-ai descurcat.