| radux3 a întrebat:

Daca am luat amenda de la politia rutiera si am platit-o la Directia Taxe-Impozite trebuie sa duc chitanta doveditoare platii la politie? mersi

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa o duci la organul de politie din care a facut parte agentul care te-a amendat. Daca nu o duci peste cca 6 luni o sa te trezesti cu o somatie ca nu ti-ai platit amenda si o sa trebuiasca sa dovedesti ca ai platit-o. Numai bine!

| MMihai a răspuns:

Faci o copie xerox a acele chitanțe și o depui și la poliție că nu ester un efort mare!
Eu nu am mașină și nu am habar unde trebuie plătite amenzile de la politia rutieră!

| hax0r a răspuns:

Nu.amenzile/taxele si impozitele fac parte din creantele primatiei si esti deja in evidenta ca ai platit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa achitarea amenzii luata la regimul circulatiei, faci copie a chitantei doveditoare a platii si-o expediezi prin posta catre sectia de politie de la care ai primit sanctiunea.
Nota - Niciodata nu expedia dovada de achitare a amenzii in original ci doar copie, pastreaza apoi originalul circa 1 an, sunt cazuri ale unor oameni care s-au trezit ca trebuie sa plateasca iar.