| anonim_4396 a întrebat:

Daca am permis de cateogoria B (masina) am voie sa conduc un ATV?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, cu categoria B poti conduce orice fel de ATV, conform Codului rutier, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
d) permisele de conducere eliberate pentru orice categorie sunt valabile pentru vehiculele din categoria AM;
f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;"

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti conduce daca ai categoria B.

| ionutene17 a răspuns:

Poti conduce scuter/atv dar sa nu depaseasca 100 km/h

| suntserios a răspuns (pentru ionutene17):

De unde ai scos asta cu 100km?

| ziftode a răspuns (pentru ionutene17):

Si eu sunt curios?