| an10z a întrebat:

Dacă am permis de motor de 16 ani, am voie sa conduc mașină de 16 ani?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie sa conduci pe drumurile publice.
Pentru masinile foarte mici este nevoie de permis de categoria B1, ce se poate obtine de la 16 ani iar pentru mopede si motociclete de pana la 125 cmc categoriile AM si A1.
Cu categoria A1 se pot conduce si mopede (categoria AM), de asemenea si cu categoria B1 se pot conduce mopede dar nu poti conduce legal masinile din categoria B1 cu categoria A1.

Bula
| Bula a răspuns:

TOTDEAUNA ai voie sa faci /conduci DOAR pentru care ai permis (daca legal este necesar).

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric NU!
Este ilegal sa sofezi o masina pentru care nu ai permis de conducere pentru categroia respectiva.

Pedeapsa daca esti prins sofand ilegal un vehicul, fara permis corespunzator lui sunt: dosar penal pe viata, amenda sau puscarie.

Sofeaza-ti motorasul pentru care ai permis, pana ajungi la 18 ani si poti sa-ti iei permis pentru categoria B!

| SelenaTpu a răspuns:

Nu
Permisul de motor e perimis de motor, permisul de masina este altul pentru care trebuie sa faci altascoala de scoala de soferi