| Mirris a întrebat:

Daca am picat traseul, dupa cat timp ma poate reprograma la examenul auto aproximativ?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3) Candidaţii declaraţi «respins» la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioadă de cel puţin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare şi prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin 6 ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată. Modelul dovezii este prevăzut în anexa nr. 9. "
Fata de aceste prevederi te poti reprograma imediat dupa ce ai cazut, doar ca nu vei fi reprogramat mai repede de 15 zile.

| Loriiiii a răspuns (pentru Ioandelasal):

15 zile lucrătoare, adică de luni până vineri, sau 15 zile numărate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Loriiiii):

Este vorba de zile calendaristice si termenul se socoteste pe zile libere, respectiv nu se ia in calcul ziua de inceput si de sfarsit a termenului, asa ca, de fapt, sunt 16 zile calendaristice.

15 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pentru ce te-a picat: pentru repozitionarea la intersectie cand aveai indicatorul STOP si ai avansat pentru a avea vizibilitate? fa contestatie, cerand caseta video cu inregistrarea examinarii.

| Mirris explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Eram pe drum cu sens unic, si la o intersectie pe stanga tot banda cu sens unic era.Era indicatorul cedeaza trecerea si deoarece nu aveam vizibilitate(erau masini parcate pe acel drum cu sens unic, primele doua erau dube)am oprit pentru siguranta.Am dat sa inaintez un pic pentru a avea vizibilitate(greseala mea e ca nu am comunicat politistului intentia mea),in timpul ala a trecut si o masina de pe acel sens unic, am franat la timp pentru ca ma asteptam sa vina cineva, In timp ce am franat, politistul a franat si el mai tare, crezand ca eu vreau sa demarez.Ma bagat la neacordare de prioritate.Nu m-a dat atunci jos, am mai condus insa cu mici greseli, deoarece m-am emotionat(desi nu trebuia).Am intors la un sens giratoriu, dupa m-a bagat pe o straduta si "Respinsa".

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mirris):

Chiar fiind "cedeaza trecerea": ai procedat Corect si Legal. restul parcursului... nu pot sti cum te-ai comportat.

| Mirris explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Pot spune ca ma declar vinovata deoarece nu am comunicat politistului.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mirris):

Dialogul cu partenerul de calatorie iti distrage atentia de la trafic; chiar si politist-examinator fiind cel din dreapta.winking tongue

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Mirris):

Daca este ilegal sa vorbesti la telefon in timp ce conduci: cu prostul din dreapta este legal!?winking laughing laughing laughing

| Mirris explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Instructorul mi-a spus ca examinatorii sunt cam fricosi deoarece nu stiu cum conduc elevii si ce intentii au.De aceea uneori ei intervin(franeaza)inainte ca tu sa apuci sa faci acelasi lucru in acel moment.Si mai e si faza cu mita.Probabil astepta ceva.Au fost elevi la acelasi politist si doar 10 minute au condus fata de 25-30 min.cat trebuie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu este ilegal să vorbești la telefon, e vorba de faptul că nu mai poți sta cu ambele mâini pe volan, deci da, cu pasagerii e permis. laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai o statistica a accidentelor care au cauza principala, distragerea atentiei prin dialogul cu persoanele din autovehicol? imi poti da o explicatie logica/rationala pentru: de ce le este interzis conducatorilor de mijloace de transport ersoane sa dialogheze cu pasagerii in timpul sofatului!?winking tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu știu răspunsul la a doua întrebare, nici nu știu dacă este așa. laughing
Vorbesc doar dpdv legal, că nu e ok ca șoferul să fie distras, sunt de acord.

| Claxon987 a răspuns:

Eu cand am fost la ghiseu, mai devreme de cele 15 zile, mi-a spus sa revin, si au fost mai multe persoane in aceeasi situatie. Cred ca din punct de vedere tehnic nu pot sa te programeze daca nu au trecut cele 15 zile de la data la care ai picat.

| 1973anca a răspuns:

Cât timp dureaza

| Doroftei_Marcel_1975 a răspuns:

Daca am picat traseul la proba practică, când mă pot reprograma?