| InaStan a întrebat:

Daca am pierdut certificat de nastere si buletinul ce fac?

Răspuns Câştigător
| adrian1111 a răspuns:

Tre sa te duci la politie sa le declari pierdute si apoi sa ti faci altele

7 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Le declari pierdute intr-un monitor oficial dupa cum prevede procedura.Astepti o perioada poate totusi apar. Politia iti va elibera o carte de identitate provizorie.Este bine sa specifici ca ti-au fost sustrase, furate, pentru ca daca declari ca le-ai pierdut poti fi tras la raspundere pentru neglijenta ta.

| Delia 75 a răspuns:

Le declari pierdute in monitorul oficial, si apoi faci o cere catre primarie.
Notă
• Cererea trebuie să cuprindă: numele, prenumele, domiciliul, ce fel de certificat solicită şi în mod amănunţit împrejurările în care a fost pierdut, furat sau distrus certificatul.
2. buletinul sau cartea de identitate valabile
3. taxă timbru în valoare de 1 leu, achitată la casieria primăriei. Dupa ce ti ai rezolvat cu certificatul de nastere mergi la politie dai si acolo o declaratie. Iti trebuie 6, 5 lei pentru buletin si 3, 8 pentru timbre fiscale!
Acte:
- actele casei si certificatul de nastere in original si xerox
- preferabil un act de identitate cu poza (carte de alegator)
- chitanta CEC cu cei 6, 5 si timbrul fiscal (Puteti si doua de 2, 0)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce trebuiesa fac finca este al2 certificat de naster, dar ambuletinuce trebuiesa fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ai grija cu certificatu si buletinu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fac buletin da nu am certificatul de nastere an original doar copie ce trebuie sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca am pierdut buletinul si certificatul ce fac

| erasmus a răspuns:

Si eu sunt cam in aceeasi situatie