| blackzone93 a întrebat:

Dacă am primit prin posta un proces verbal de suspendare a permisului si eu sunt plecat din țară ce trebuie sa fac?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa depui permisul la politia rutiera din judetul tau, perioada de suspendare a dreptului de a conduce incepe de la data depunerii permisului.
Daca nu ai dus permisul cu tine atunci il poate depune si alta persoana. Daca l-ai dus cu tine il poti trimite prin posta sau curier, cu o scrisoare in care spui ca il depui in baza procesului-verbal de contraventie, indicand organul de politie care l-a incheiat, numarul acestuia si data incheierii.

| Supps a răspuns:

Nu patesti absolut nimic daca nu il depui. Legea spune ca, in cazul suspendarii dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice, nepredarea permisului de conducere catre Serviciul Rutier, atrage majorarea perioadei de suspendare cu inca 30 de zile, in lipsa unui motiv intemeiat.
Astfel ca, daca nu ai nicio problema sa astepti 30 de zile in plus, poti sta linistit, sau la expirarea perioadei de suspendare de pe procesul verbal, te poti duce personal la Serviciul Rutier si sa dovedesti faptul ca ai fost plecat din tara, motiv pentru care nu ai putut preda permisul de conducere, astfel eliminand cele 30 de zile in plus.