| anadark84 a întrebat:

Daca am publicat o carte fara sa semnez vreun contract cu editura, iar acum cartea mea se vinde in librarii... cine detine drepturile de autor?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui doua elemente esentiale pentru un raspuns corect, respectiv cum ai publicat/tiparit cartea si cum a ajuns in librarii.
De regula autorul lucrarii detine drepturile de autor, aceasta pana le cedeaza integral sau partial.

| anadark84 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am facut continutul cartii, editura s-a ocupat de tehnoredactare si desenele ce apar in carte (desenele au fost facute dupa specificatiile mele). Acum editura o vinde in librarii. Nu am semnat absolut niciun document cu ei!

| neutrino a răspuns:

Faci confuzie de termini: daca ai publicat cartea, asta deja inseamna ca ai scos-o pe piata la vanzare, indiferent sub ce forma contractuala. Cu editura faci contract de editare, ei iti tiparesc cartea si atat. Pentru publicare poti face sau nu contract cu ei, sau o poti vinde pe cont propriu. Drepturile de autor iti apartin, daca nu cumva vrei si pe acestea sa le vinzi.

| anadark84 explică (pentru neutrino):

Editura o vinde, nu eu! Deci editura beneficiaza de pe urma cartii mele. Nu am semnat niciun act cu ei. Mi-au dat niste carti (vreo 20) pe care eu le-am vandut si cica asta a fost plata mea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anadark84):

In mod normal trebuia sa fi incheiat un contract cu editura. Daca nu ai incheiat nici un act si tu crezi ca ai fost inselat poti da editura in judecata.