| Stăncescu06667 a întrebat:

Dacă am somaj si am avut proprire pe salariu, imi retrag șomajul? Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este foarte clara intrebarea ta, se poate referi la 2 situatii.
1. Daca este vorba de sistarea platii indemnizatiei de somaj atunci nu se poate sista, nu are legatura cu poprirea.
2. Daca este vorba de poprirea indemnizatiei de somaj aceasta se poate face numai pentru anumite datorii, conform art.729, alin.(4) Cod procedura civila, citez:
"ART.729.Limitele urmăririi veniturilor băneşti
(4) Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă, compensaţia acordată salariaţilor în caz de desfacere a contractului individual de muncă pe baza oricăror dispoziţii legale, precum şi sumele cuvenite şomerilor, potrivit legii, nu pot fi urmărite decât pentru sume datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere şi despăgubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vătămări corporale, dacă legea nu dispune altfel.
(5) Urmărirea drepturilor prevăzute la alin. (4) se va putea face în limita a jumătate din cuantumul acestora."
Nu se poate popri indemnizatia de somaj pentru alte datorii decat cele prevazute expres.

| Stăncescu06667 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns. Am avut in care de cumpărături si s-a ridicat suma ls 3000. Si imi pusese oprire pe salariu. Am dat mai mult de jumătate din bani. Si ms gândeam ca daca imi da șomajul imi opreste. Multumesc din suflet