| elena440 a întrebat:

Daca am terminat facultatea anul asta, la angajare imi cere diploma de licenta sau de absolvire sau vreo adeverinta de la secretariat? La interviu imi cere sa dovedesc ca am dat licenta? Eu nu am dat-o anul asta. (banci-contabilitate) Funda!

Răspuns Câştigător
| elena440 explică:

Ti-am spus la primul raspuns: daca slujba este in domeniul absolvit atunci aproape sigur ca ti-o va cere. Conditiile de angajare se stabilesc de fiecare angajator, in cazul institutiilor/organelor/firmelor de stat posibil si prin acte normative.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de slujba pe care vrei sa te angajezi. Daca este in domeniul facultatii absolvite se va solicita diploma de licenta, daca este intr-un alt domeniu probabil nu se va cere.

| elena440 explică (pentru Ioandelasal):

Ni se zicea la facultate ca diploma de licenta ne va fi emisa abia dupa un an dupa ce dam licenta. Deci nici cei care au dat licenta, nici eu care nu am dat-o nu avem diploma de licenta. Dar imi poate cere cumva vreo adeverinta de la secretariat cum ca am absolvit? Vreau in banci sau contabilitate. De proba practica as trece, dar cu actele nu stau in regula

| Ioandelasal a răspuns (pentru elena440):

Pana la eliberarea diplomei de licenta se poate solicita o adeverinta de la facultate si aceasta va tine locul diplomei, bineinteles pentru cei care au promovat examenul de licenta.

| elena440 explică (pentru Ioandelasal):

Dar angajatorul ne-o cere sau nu?

| elena440 explică (pentru elena440):

Ti-am spus la primul raspuns: daca slujba este in domeniul absolvit atunci aproape sigur ca ti-o va cere. Conditiile de angajare se stabilesc de fiecare angajator, in cazul institutiilor/organelor/firmelor de stat posibil si prin acte normative.