| Winners10 a întrebat:

Dacă am un credit bancar pe un apartament, cu asigurare de viață ce include toate situațiile/riscurile în caz dacă eu pățesc ceva pot decide înainte cui să rămână apartamentul? Sau să se facă de dinainte o hârtie notariala ceva prin care sa decid cui să rămână în caz dacă doamne ferește pățesc ceva? Chiar dacă nu sunt căsătorit cu respectiva persoană...

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face un testament, la un notar public.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Noarmal dar daca lasi altcuiva locuinta actul poate fi atacat in instanta. Pentru a preveni asta se poate face un act medical din care sa rezulte ca esti in deplinatatea facultatilor mentale si apoi ai 2 solutii:
-act de vanzare-cumparare (periculos ca poti ramane fara locuinta si te trezesti dat afara cand ti-e lumea mai draga);
-act de donatie cu uzufruct viager. Adica la moartea ta proprietatea va ramane numai celui caruia i l-ai donat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți faci testament.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt două aspecte. Există o asigurare de viață atașată creditului. Această aigurare acoperă suma rămasă de plată in caz de deces. Pentru aceasta plătești o rată lunară care se adaugă la ceea ce datorezi pentru creditul tău. În asigurarea de viață ai specificat deja cu lași apartamentul după deces.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă e cumpărat cu credit bancar, asigurarea pe care ai făcut-o e în favoarea băncii până în momentul în care îți achiți creditul.
Nu poți face nici act de vânzare nici de donație pentru că la Cartea Fubciară nu e liber de sarcini. Sunt înscrise sarcini catre bancă.

| Winners10 explică (pentru Hammurabi):

Asigurarea este totală, adică acoperă orice cost... dacă eu pățesc ceva ( invaliditate, deces ) firma de asigurare achita în mod automat restul creditului rămas

| Hammurabi a răspuns (pentru Winners10):

Nu e vorba de asigurarea obligatorie pe care ți-o face banca atunci când îți dă creditul?
Sau n-am înțeles eu bine?

| Winners10 explică (pentru Hammurabi):

Este vorba de asigurare de viață