| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

Daca as avea super puteri si as omora doar criminali, as ajunge la inchisoare, dar de ce? Nu asta e dreptate?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tot criminal vei fi si tu.

| Violleta2022 a răspuns:

Fiidca ai face alte crime si nu ai fii mai breaz ca ceilalti, devenind chiar tu insusi un criminal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Justițiar, însă nu este împuternicit. Care este definiția unei crime? Încălcarea legii.

Prin încălcarea legii, faci dreptate. Deci ești criminal la rândul tău. Faptele unui criminal justițiar sunt întotdeauna cu discernământ, iar criminalul poate avea diverse motive, pe care justițiarul poate sau nu să le știe.

După cum am spus, imaginează-ți doar că ai omorî un criminal (care la rândul lui ar omorî alți criminali). Unde ajunge chestia asta? Nicăieri. Ești vânat.

Erou poate fi în viziunea unora și cel care asasinează președintele unei țări. Însă eroismul lui, îl condamnă necondiționat la moarte.

Un exemplu concret în societate este judecătorul. El condamnă, însă niciodată nu va fi călău.

Dreptatea nu ți-o faci prin moarte. Asta nu este dreptate. Un președinte care condamnă la moarte mii și milioane de oameni să plătească o viață în schimbul a mii și milioane? Asta nu e dreptate, e nimic!winking

| Bruno92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai șanse foarte mari sa devii utilizatorul anului acesta felicitări dai răspunsuri foarte utile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bruno92):

Mulțumesc frumos, apreciez!happy

| Sekim a răspuns:

Salut
Pentru că desi tu omori un criminal, numărul criminalilor din lume va fi exact același, dați tu seama de ce. Un erou ajuta oamenii la necaz, îi salvează și prinde infractorii, ii PRINDE, nu ii omoară. Daca ii omori ești un justițiar, și e dreptate asta, parțial. Scapi lumea de criminali, dar devii și tu unul. După cum spune legea, e ilegal, criminal sau nu, ai omorât un om. Legea din lumea asta are multe greșeli și scapari dar mna, asta e.
See youwinking

| MaryMaria333 a răspuns:

Eu stiu ca asa ar fi corect, ochi pentru ochi - dinte pentru dinte, dar legea parca iti spune "de ce sa fi si tu ca ei?" Conform acesteia, indiferent cine sunteti, tot CRIMA se numeste, deci o patesti ca restul criminalilor.

| Osneros a răspuns (pentru MaryMaria333):

Că tot am jucat recent Detroit: Become Human pe PC: "An eye for an eye and the world goes blind."

| MaryMaria333 a răspuns (pentru Osneros):

Yeah yeah

| Osneros a răspuns:

Simplu: nu, nu asta e dreptatea.

| graworu a răspuns:

Pentru ca dreptatea absoluta este temuta, serafimii sfantului testament pedepseau toti rau-voitorii, dar oricine are ganduri machiavelice cel putin odata la viata lui, asta ar insemna ca toti sunt rai? Gandul de crima sa fie pedepsit asemeni crimei? (sunt rasist)