| karma123 a întrebat:

Daca as vrea sa merg la mare in Bulgaria cu mașina, ce acte mi-ar trebui mie? Pașaport sau? Am 14 ani

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cu cine mergi.
Daca mergi cu parintii ai nevoie doar de carte de identitate sau pasaport.
Daca mergi cu un singur parinte ai nevoie si de declaratia notariala a celuilalt parinte.
Daca mergi fara parinti ai nevoie de declaratia notariala a ambilor parinti.

Bula
| Bula a răspuns:

Cartea de identitate + prezenta /acordul ambilor parinti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cartea de identitate daca mergi cu ambii parinti. Daca nu mergi cu parintii atunci o declaratie din partea lor ca te lasa sa iesi din tara

| dinaprilie a răspuns:

Pasaport!

| epurasu a răspuns:

Tu fiind minor nu poti trece granita decat inotit de parinti sau de o persoana la care parintii tai au facut un act in acest sens la notar.Pentru cei maturi se face intrarea in Bulgaria pe baza cartii de identitate.

| karma123 explică (pentru epurasu):

Ma duc cu sora mea și iubitul ei, ii face surorii mele act, dar eu trebuie sa am buletinul la mine? Taxe ceva?

| epurasu a răspuns (pentru karma123):

Da trebuie ca amandoi parintii sa mearga cu sora ta la un notar si sa fie de acord ca tu sa treci granita insotit de sora ta. Da si normal ca cartea de identitate trebuie sa fie la tine.In vama nu v-a trebui platit nici o taxa decat la notar cand se va face actul acela.

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Nu iti trebuie nimic. Nici vorba de Pasaport. Doar buletin daca ai poate ti l cere la vama desi nu cred

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Bulgaria e ca si cum spui ca te duci la Mamaia dar faci cu o ora in plus.