| LaYeR a întrebat:

Daca astazi am fost declarat admis la proba practica in vederea obtinerii permisului de conducere, cand am dreptul legal de a conduce? Acum sau dupa ce primesc permisul?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Dreptul de a conduce un autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai pe drumurile publice il are numai persoana care poseda permis de conducere valabil, corespunzator categoriei din care face parte vehiculul respectiv, sau dovada inlocuitoare a acestuia cu drept de circulatie", prevede Codul rutier.
Deci, daca ai primit o dovada cu drept de circulatie poti. Daca nu, asteapta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand primesti permisul sau dupa ce iti iei o dovada de la serviciul permise prin care se atesta ca ai promovat examenul